Exchanging Transitions — Arménie

single-image

Termín konání: 2.-9. března 2013

Místo konání: Dilijan, Arménie

Účastníci: Věra Cihlářová, Aneta Jelínková

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1. tréninkový kurz

Report z projektu:

Projekt nazvaný „Exchanging Transitions“ se konal na začátku jara, 2.-9. března 2013 v menším arménském městě. Dilijan je bývalé lázeňské městečko zhruba hodinu a půl vzdálené od hlavního města, Jerevanu. Nachází se v údolí mezi horami, které jsou zejména v jarním období každým dnem jiné – když jsme přijížděli, byly serpentiny zasněžené, již druhý den jsem ale chodily po kopcích v přímém slunci.

Účastníci byli mladí lidé a budoucí trenéři ve věku zhruba 18-36let z 12 zemí – Arménie, Gruzie, Ukrajiny, Běloruska, Moldavska, Itálie, Maďarska, České republiky, Polska, Estonska, Chorvatska a Slovinska.

Hlavní myšlenkou projektu bylo prodiskutovat změny, kterými naše země prošly, aplikovat tento problém především na mladé (jak se účastnily v těchto procesech a jaký vliv na ně samotné procesy měly) a seznámit s nimi ostatní.

Myslím, že mohu mluvit i za ostatní, když řeknu, že celý program nám hodně dal jak po stránce zlepšení schopnosti komunikovat, tak především po stránce vědomostní – dostaly se k nám problémy, o kterých se obvykle tolik nemluví, neboť byly z pohledu mladých lidí, kteří mnohdy vidí svět zcela jinak.

Projektu se zúčastnil například také odborník z USA, který nyní žije v Arménii a dal nám tak nový a neotřelý pohled na věc. Jednou z aktivit projektu bylo také vytvořit projekt vlastní nebo alespoň jeho návrh a dozvědět se, jak fungují programy Evropské unie.

Poslední den byl volnější, celá skupina se vydala k nedalekému jezeru Sevan, kterým jsme byli naprosto nadšeni. Měli jsme také to štěstí, že jsem do hlavního města, Jerevanu, dorazili právě v Mezinárodní den žen, kdy ulice hýřily barvami, každý nám dával květiny a na každém rohu hrála jiná hudba.

Arménie je nesmírně zajímavou zemí, ať už mluvíme o kultuře, která je silně ovlivněná ortodoxním křesťanstvím i bývalým Sovětským svazem. Je to ale také povaha Arménců, kteří jsou přátelští a pohostinní za jakékoliv situace. Arménie je jedna z těch zemí, do které se budete chtít vrátit, protože vás zaujme její různorodost a budete ji chtít poznat víc než jen jako turista.

Projekt Exchanging Transitions bych tedy ohodnotila plným počtem bodů. Organizátoři byli skvělí – koupili nám lístky, takže se zařizováním jsme měli starosti opravdu minimální, s jídlem nám všude vyšli vstříc a s ubytováním jsme také byli spokojeni.

Velký vliv na to také měla nepochybně skupina lidí, která se zde sešla, protože jsme se všichni zapojili rovnocenně a vytvářeli tak nezapomenutelnou atmosféru. S mnohými jsem stále v kontaktu a pomáháme si jak s nápady na další projekty, tak i s jejich zařizováním a propagacím.

Projekt v Arménii byl pro mě i ostatní velkým přínosem a zkušeností a budu se těšit na další. Každému, komu se tato možnost vycestovat naskytne, plně doporučuji ji využít.

Aneta Jelínková

Možná se ti bude líbit