Musical Intelligence in Youth Work — Slovinsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Trbovlje, Slovinsko

Termín konání: 22.—28. listopad 2023

Český tým: 2 účastníci

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: Aspira

Report z projektu:

Projekt, který nesl název Musical intelligence, se konal 22 – 28. 11. 2023 na Slovinsku a to konkrétně v městečku Trebolvje.

Celkem se projektu účastnilo 22 lidí. 2 – 4 lidi z Rumunska, České republiky, Portugalska, Slovinska, Itálie, Řecka a Srbska.

Den po příjezdu jsme dělali hlavně teambuildingové a seznamovací aktivity. Následující dny jsme se jeden den zabývali rytmem, další den melodií a den po tom harmonií. Vždy nám lektorka řekla odbornou definici daného pojmu a následně jsme dělali cvičení a workshopy pro naučení se konkrétního téma. V následujících odstavcích uvádím pár příkladů z mnoha aktivit, co jsme dělali.

Rhythm day:

Učili jsme se dělit beats na menší a menší “intervaly”, jako tempa a subdivisions. Dělali jsme workshopy jako například, že každá skupinka tleskala jiný druh intervalu a při tom jsme tleskali všichni dohromady. Případně potom jsme ťukali různými končetinami jiný druh intervalu najednou. Jako poslední cvičení jsme měli ve skupinkách vytvořit píseň s vlastním rytmem a v průběhu písně přepínat mezi jednotlivými druhy intervalů.

Melodic day:

Učili jsme se jak zlepšovat hudební sluch a to tak, že jsme měli zavřené oči a měli rozeznávat tóny (ze začátku ve smyslu nižší – vyšší), které lektorka hrála. Také jsme se učili cvičení ke zlepšování zpěvu jednotlivých tónů.

Harmonic day:

Rozeznávali jsme podle sluchu harmonie, tedy například jsme rozlišovali molové akordy od durových. V posledním cvičení jsme ve skupinkách skládali song, nyní ale za použití i melodických nástrojů.

Poslední den jsme měli ohodnotit projekt a i ostatní účastníky a pak jsme jeli do Lublaně.

V průběhu celého pobytu jsme ve volném čase mohli hrát s ostatními na elektrickou kytaru, baskytaru, bicí, piano a akustickou kytaru. Což mi také příjde jako teambuildingová a seznamovací aktivita, protože jsme při tom poslouchali druhé, hráli něco k tomu a byli posloucháni druhými.

Daniel

Možná se ti bude líbit