Train the trainers – It’s up to me 2 – Německo

single-image

Termín konání: 5.-13. březen 2015

Místo konání: Diepenau, Dolní Sasko, Německo

Program a akce: ERASMUS+, klíčová akce 1: tréninkový kurz

Pořádající/hostitelská organizace: NaturKultur e.V.

Účastníci: Daniel Hron, Michal Sikora, Alexandra Šebestová, Kateřina Martínková, Kateřina Procházková, Bohdana Andruškivová

Účastnící se země: Chorvatsko, ČR, Estonsko, Německo, Řecko, Makedonie, Turecko

Report z projektu:

V nedalekém Německu se v první půlce března konal trénink pro trenéry. Českou výpravu tvořilo šest lidí – Michal, Katka, Kateřina, Bohdana, Alexandra a Daniel. Už od první chvíle bylo jasné, že česká delegace bude skvělý tým, což se potvrdilo při prezentaci národa. Díky nedorozumění se stalo, že naše suroviny nedošly a museli jsme vařit stylem „co dům dal“. Sklidili jsme nečekaný ohlas – naše improvizace doprovázená českým humorem všem chutnala! Každý večer připravil svůj pokrm jiný národ – Estonci, Řekové, Němci, Makedonci, Turci. Mňam.

Celkově byl projekt hodně povedený. Aktivity byly různorodé, protože každý trenér měl jiný styl a vedl svůj workshop jinak. Účastníci tak mohli načerpat inspirace z více zdrojů. Začínali práci s publikem, pokračovali metodami a nástroji, prezentačními dovednostmi, sebevyjádřováním, posluchačskými dovednostmi, neverbální komunikací, hry, úkoly a aktivity a zakončili jsme program sestavením vlastního workshopu.

Nejlépe hodnotím „Non-verbal communication and body language“ workshop pod vedením Amalie. Na první pohled hodně ezoterický workshop naprosto změnil vztahy ve skupině a od té doby jsme se cítili mnohem bližší. Některé workshopy, např. „spices and visual aids“ považuji za ztrátu času. Výsledné hodnocení je veskrze kladné. Všichni účastnici se vyjadřovali, že šlo o jeden z nejsilnějších projektů a že se poprvé takto otevřeli dalším lidem.

Organizátoři vše zvládli bez problémů. Doprava fungovala. Jídlo bylo na čas. A kuchyň bylo místem radosti plné hudby a tance.

Suma sumárum. Akce, na kterou se nezapomíná. Účastníci byli úžasní, organizátoři vstřícní a trenéři různorodí. Program měl logickou posloupnost a fungoval. Přesto si dovoluji říct, že pokud bych měl hodnotit projekt jako opravdový trénink pro trenéry, nebylo to ono. Kromě posledního, kdy si workshop mohli účastníci vyzkoušet na vlastní kůži, měl program spíše teoretický základ bez směřování k rozvoji praktických trenérských dovedností. Pro začátečníky ok, pro pokročilé bez výrazného přínosu.

Michal Sikora

Možná se ti bude líbit