A Step Forward in Youth Employment: Enriching Regular Youth Work with Quality Entrepreneurial Learning – Chorvatsko

single-image

Termín konání: 1.-9. listopad 2016

Místo konání: Split, Chorvatsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Wanda Vozáryová, Tereza Svobodová

Účastnící se země: ČR, Chorvatsko, Makedonie, Belgie, Španělsko, Francie, Řecko, Portugalsko, Bulharsko, Itálie, Rumunsko a Slovinsko

Hostitelská organizace: Udruga za unaprjeđivanje suvremenih životnih vještina „Ostvarenje“ Association for improvement of modern living skills „Realization“ 

Report z projektu:

„Co vše si tak zhruba můžu představit pod pojmem „entreprenurial learning“?“, ptala jsem se sama sebe, když jsem si podávala přihlášku na tento tréninkový kurz. Je skvělé, že iniciativ mladých lidí stále přibývá, a tak jsem byla ráda, že se dozvím více informací na dané téma. Na začátku listopadu jsme se společně s mojí kolegyní Wandou, jako dvoučlenný český tým, vypravily do krásného chorvatského města Split. Byli jsme ubytováni ve velmi stylovém a designovém hostelu uprostřed města. O organizaci se staral tříčlenný tým trenérů z Chorvatska, Makedonie a Portugalska. První den byl vyhrazen pro seznamování a vytváření vazeb ve skupině. Odpoledne jsme si také povídali o rozdílech mezi formálním, neformálním a informálním vzdělávání a možnostech programu Erasmus+. Probírali jsme různá témata ,od systémů vzdělávání v různých zemích, strukturách a možnostech neziskových organizací, prací s mládeží a iniciativách mladých lidí. Den po dni jsme se postupně dotýkali témat spojených s „entrepreneurial learning“ za pomocí diskuzí, her či simulací. Právě simulace byla jedna z nejlepších aktivit projektu, alespoň dle mého názoru. Na začátku dne jsme vytvořili pracovní skupiny a na základě zadaného úkolu jsme celý den pracovali na našem vlastním návrhu projektu. Ten jsme poté předkládali na třech různých „stanovištích“, kde jsme čelili různým otázkám týkajících se obhájení projektu. Myslím, že nám to předalo praktické zkušenosti o projektovém managementu, jak si správně stanovit cíle projektu, vybrat si cílovou skupinu, žádat o rozpočet a udělat plánování rozpočtu, či jak zachovat udržitelnost projektu. Další, velmi zajímavou aktivitou, pro mě byla metoda tzv. „fishbowl“, kdy čtyři účastníci seděli kolem jednoho stolu a diskutovali o tématech, které si vylosovali. Jestliže někdo z nás, publika, chtěl vstoupit do debaty, šel vystřídat jednoho z diskutujících.

Organizačně byl trénikový kurz zvládnutý dobře, až na pár drobnějších nedostatků. Co mě konkrétně nemile překvapilo nejvíce, byla dynamika pracovní skupiny a vztahy ve skupině. Každopádně tato zkušenost byla velmi cenná a já si teď dobrých vztahů ve skupině budu vážit o to více. V neposlední řadě jsem také ráda za několik inspirujících a motivačních příběhů účastníků TC nebo zajímavých příkladů propagace neziskových organizací.

Děkuji organizaci EYCB za příležitost účastnit se tohoto trénikového kurzu, za veškerou pomoc s cestou a organizačními záležitostmi. 

Tereza Svobodová

Možná se ti bude líbit