Active Hope against Eco-Anxiety — Francie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Saint Lizier (u Toulouse), Francie

Termín konání: 4.—17. červen 2024

Český tým: 4 účastníci (ve věku 18—30 let+ 1 group leader (ve věku 18+) 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Prosím berte na vědomí, že odesláním přihlášky potvrzujete, že v případě vybrání vaší osoby jakožto účastníka tohoto projektu se zavazujete zaplatit účastnický poplatek ve výši 950,- na bankovní účet Evropského centra mládeže Břeclav/European Youth Centre Břeclav z. s. V případě, že jste ekonomicky znevýhodnění, je nutné ve stejný den jako vaši přihlášku odeslat všechny dokumenty pro svou žádost o podporu z Grantového programu na podporu účasti ekonomicky znevýhodněné mládeže na projektech EU.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: SolAfrika

Popis projektu:

     Active Hope against Eco-Anxiety

   Today, we live under the pressure of global warming, the collapse of the biodiversity, and many other ecological issue. Our youngsters are directly impacted by these new crisis, many of them are well aware of the subject, and already involved at different level. But, due to that, we also witness an increase of mental disease, panic attack and burn-out. In militant organisation as well, the militant burn-out is spreading.

In Solafrika, we do believe that the ecological transition, need also a social transition. Social justice, Feminism, and Minority, are big subject worth fighting for.

Inspired by Joanna Macy and Chris Johnston, who created the process «  The Work That Reconnects », we would like to raise awareness of resilience and creative power.

Based on the books « Active Hope: How to Face the Mess We’re in Without Going Crazy » and different workshop we assisted to, we developped a project on the hot topic of the ecological resilience. In to that, there are emotion that needs to be visited, community belonging to develop, psychological and society vision to be changed, and finally, action to be taken.

The whole process goes through 4 differents step :
    Coming from Gratitude, Honoring our Pain for the World, Seeing with New/Ancient Eyes, and Going Forth.

The process is presented as a spiral, because it never ended. We can dive into a new spiral, cause there are always things to learn, to share, or to go deeper in. Also because life is in constant evolution, as us, and so, the process will reveal new things.
    For this one, we will go gently, in a long but slow spiral. The objectif is to get smoothly in those deep subject, to build a safe space to allow our emotion to come up, to go slowly to let time for everyone to stay stable, and to grow joy all along the journey, anchored in the tenderness of a lovely community.

Finaly, with that project, we want to :

  • raise awareness of resilience and ecological healing
  • build trust and connection between participant to feel the power of community
  • to inspire with action and tool to help our mind to focus on a desirable future
  • to allow ourself, to set space for emotion, to live with them, and to slow down to welcome them
  • to build intercultural and international cooperation
  • to enjoy the nature around us in French Pyrennees

The project will take place from the 4th of June to the 17th, it will take place in the surrounding area of Toulouse in Saint Lizier

Možná se ti bude líbit