No More Silence to Violence — Turecko

single-image

Termín konání: 23.-30. listopad 2019

Místo konání: Adana, Turecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.

Hostitelská organizace: Grup Akdeniz

Účastnící-se země: Lithuania, Macedonia, Romania, Czech Republic and Turkey

Účastníci českého týmu:  Adam Nieslanik, Jáchym Bielesz, Michael Studenič, Daniel Vozňák, Alena Radová, Filip Štěpánek 

Group leader: Aleš Koupil

 

Report z projektu „No More Silence to Violence“

Projekt No More Silence to Violence se pořádal v pátém největším tureckém městě, Adaně, od 23. do 30. listopadu 2019. Pořádající turecká agentura, v čele se sympatickým Keremem, nám zajistila taxíky z letiště na hotel, kde na nás čekala večeře a postupně jsme se začali seznamovat s účastníky z jiných zemí. Projektu účastnilo 35 lidí, pět sedmi členných týmů z České Republiky, Litvy, Makedonie, Rumunska a Turecka.

Druhý den jsme se všichni po bohaté snídani sešli v activity room, kde jsme hráli takzvané „energizery“ – seznamovací hry. Poté jsme zamířili do restaurace na oběd, kde nám organizátoři řekli, že obědy a večeře strávíme v restauracích ochutnáváním místních specialit. Následně jsme byli detailně seznámeni s programem projektu a ke konci dne jsme se naučili většinu jmen ostatních účastníků.

Další den jsme se začali věnovat tématu projektu – už žádné mlčení o násilí. Zabývali jsme se například těmito otázkami: co se nám představí pod pojmem násilí, jaké jsou typy násilí, proč je násilí v dnešní společnosti tak rozšířené a jak tento problém zastavit.

Konec dne zakončila kulturní noc, kde každá národnost projektu představila svou zemi, a především jsme měli možnost ochutnat tradiční jídla, každý účastník dovezl něco typického pro svou zemi. Mi osobně nejvíce chutnaly makedonské speciality.

Následující den nás čekal interview s místními obyvateli na jejich názor na násilí v turecké společnosti. Bylo zajímavé zjistit, jak danou věc vnímají obyvatelé Adany.

V druhé půlce projektu nás čekala spousta výletů. Podívali jsme se například do sociálního centra, které nabízí především ženám, které jsou vystavovány násilí, azyl zdarma. Také jsme se dostali do Adanské univerzity – Çukurova Üniversitesi, kde jsme se dozvěděli informace o studiu na této universitě, včetně jejích Erasmus programů. Z university se nám naskytnul výhled na krásnou přehradu Seyhan s tyrkysově modrou vodou.

Náš poslední výlet byl k mohutnému mostu Varna, od kterého jsme šli sedmi kilometrový trail ke kaňonu Kapikaya. Místní příroda byla nádherná a podle mě se jednalo o nejlepší aktivitu projektu.

Poslední den jsme se zabývali novými nápady na projekt, dozvěděli jsme se více o příležitostech Erasmus a dostali jsme naše Youthpassy. Také organizátoři vymysleli prohlídku Adany, jejíž zakončení byla návštěva kulturního centra, kde jsme měli možnost se dozvědět něco o Ebru art – vodním malování. Ke konci dne jsme byli všichni smutní, že projekt již končí.

Projekt jsem si moc užil, osm dní uteklo jako voda. Všechno bylo perfektně zorganizované a zajištěné. Jsem moc vděčný EYCB, že mě na tento projekt vyslala a umožnila mi získat plno nových zkušeností a mezinárodních kamarádů.

Daniel Vozňák

Možná se ti bude líbit