Action in Eco Direction II — Ukrajina

single-image

Termín konání: 3.-12. září 2018

Místo konání: Okhtyrka, Sumy region, Ukrajina

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Tato výměna mládeže je dvou-dílná a toto je její druhá část. První část proběhla v červnu v Lotyšsku a dočtete se o ní zde.

Přečtete si info-pack zde: https://www.smore.com/50xms-action-in-eco-directionv

Účastníci: Anna Smolíková, Petra Mazancová

Účastnící se země: Latvia, Italy, Czech Republic, Armenia, Moldova and Ukraine

Hostitelská organizace: Kulturas biedriba “Alternativa Realitate” (Latvia) a Center for Euroinitiatives (Ukraine)

Report z projektu:  

Projekt Action in Eco Direction se konal jako výměna mládeže v chatovém parku blízko města Okhyrka v regionu Sumy v Ukrajině na začátku září. Tato výměna mládeže byla dvoudílná, přičemž první část se konala na začátku léta v Lotyšsku. Zúčastněnými zeměmi byly Lotyšsko, Ukrajina, Česká republika, Moldávie, Arménie a Itálie. Při celkovém počtu účastníků 52 se účastnilo 7 členů každého týmu včetně group leadera. Z českého týmu se bohužel nakonec mohli dostavit pouze dva účastníci, to ale to nám na zážitku vůbec neubralo.

Projekt byl zaměřen na ekologická témata, zejména na tři R – reuce, reduce, recycle. V průběhu deseti dní jsme postupně prodiskutovali, jak s odpadem zachází země účastníků, jak by se podle nás mělo s odpadem zacházet a jak ho snížit. Své znalosti jsme ihned otestovali v praxi například při točení krátkého video spotu k zvýšení povědomí o tomto problému. Po celý projekt jsme připravovali workshopy pro přibližně dvě stě dětí z nedalekého města Sumy.

Právě do Sumy jsme se předposlední den vydali, abychom s dětmi dali již nevyužívaným věcem nový život. Připravili jsme si ve skupinkách po třech hodinový workshop pro skupinky přibližně deseti dětí, kde jsme vyráběli dekorace, peněženky z kartonů od džusu, tašky z plastových pytlů i držátka na sluchátka ze staré deky.

Projekt jsme trávili v příjemném prostředí v třílůžkových pokojích, kde nám bylo k dispozici wi-fi připojení, pět jídel denně s vegetariánskými možnostmi i sauna.

Poslední den bylo loučení opravdu těžké. Všichni jsme si domů odváželi nejen nově nabyté znalosti z oblasti ekologie, ale i spoustu krásných vzpomínek.

Petra Mazancová

Možná se ti bude líbit