Pathways to Nature — Irsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání:  Woodstown, County Waterford, Irsko

Termín konání: 2.—8. duben 2023

Český tým: Tereza Vondrášková, Tereza Zichová, Jan Schmid

Přečtete si prosím info-pack

Hostitelská organizace: Waterford and South Tipperary Community Youth Service Ltd

Report z projektu:

Tréninkový kurz Pathways to Nature pro pracovníky s mládeží ukázal 16 účastníkům různého věkového složení z několika zemí (Česká republika, Arménie, Německo, Estonsko, Rumunsko, Belgie, Španělsko, Irsko) přístupy k využívání přírody při práci s mládeží.

Projekt byl přínosný nejen v rámci sdílení mezinárodních nápadů a příkladů týkajících se práce s mládeží a oblasti propojení mladých lidí a přírody, ale i v pochopení sebe sama. Většina aktivit a workshopů se navíc odehrávala přímo v neobyčejné irské krajině, takže jsme mohli na vlastní kůži pocítit spojení s různými typy vlastních emocí a pocitů vyvolávaných krajinou. Prozkoumali jsme nejen nové cesty, jak spojit mladé lidi s přírodou, ale také jsme zažili nevypočitatelné irské aprílové počasí, tradiční irskou hudbu a různá prostředí hrabství Waterford na jihovýchodním pobřeží Irska (mořské pobřeží, útesy, hory, lesy, pastviny apod.).

Každý vzdělávací den projektu reflektoval konkrétní oblast, na kterou se v otázce spojení člověka s přírodou zaměřoval – 5 cest ke spojení s přírodou: smysly, emoce, krása, význam, soucit. Neformální metody učení odpovídaly cyklu: dělání – učení – reflektování. První den (smysly) jsme na pláži u mořského pobřeží zkoumali a prožívali přírodu všemi smysly pod vedením španělské herečky Eleny Serrano pomocí metodologie divadla Labyrinth. V úterý (emoce) jsme se soustředili na vlastní emoce. Reflektovali a vnímali jsme pocity, které v nás krajina vyvolává. Večer jsme měli možnost užít si místní tradiční irskou hudbu. Následující den (krása) jsme hledali a oceňovali půvab rozmanité přírody v a) prostředí lesů s odborníkem na slovo vzatým Tomášem Kentem a b) na pohoří Comeragh s horským vůdcem Declanem O Driscollem. Čtvrteční den (učení) byl věnován oslavování a sdílení přírodních událostí a příběhů. Zatímco předchozí dny jsme od přírody brali, v pátek jsme přírodě podávali pomocnou ruku čištěním mořského pobřeží v divoké části útesů a pobřeží a sázením stromů v odlehlých horských oblastech.

Ve výsledné evaluaci poslední den projektu všichni účastníci sdíleli své pozitivní emoce s drobným pocitem smutku, že zítra již odjíždí do svých domovů. Týden se ale opravdu vydařil a všichni objevili nové cesty, nahlédli do svého vnitra a zapracovali na svém osobním rozvoji. Skupina byla navíc velmi přátelská a tolerantní, což také všichni náležitě ocenili. Pohostinnost a profesionalita hlavního organizátora Declana neznala mezí.

Mockrát děkujeme Janě Parolkové z EYCB a Erasmu + za možnost absolvovat tento výjimečný projekt a všem doporučujeme vyjet do zahraničí a získávat tak nedocenitelné know-how, zkušenosti, mezinárodní přátele a životní zážitky, které stojí za to! 😊

Tereza Zichová

Možná se ti bude líbit