Recycle Art – Itálie

single-image

Termín konání: 16.-24. září 2015

Místo konání: Sasso di Castalda, region Basilicata, Itálie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si popis projektu níže a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Veronika Bočánová, Šárka Košťálová, Nikola Vacková

Účastnící se země: Itálie, Polsko, Lotyšsko, Bulharsko, Španělsko, Maďarsko, Rumunsko, Makedonie, Turecko a ČR

Popis projektu: 

In Europe, we currently use 16 tonnes of material per person per year, of which 6 tonnes become waste. Although the management of that waste continues to improve in the EU, the European economy currently still loses a significant amount of potential ‚secondary raw materials‘ such as metals, wood, glass, paper, plastics present waste streams. In 2010, total waste production in the EU amounted to 2,5 billion tons. From this total only a limited (albeit increasing) share (36%) was recycled, with the rest was landfilled or burned, of which some 600 million tons could be recycled or reused.

Report z projektu: 

Ve dnech od 16. do 24. září 2015 se v malém, ale malebném italském městečku Sasso di Castalda konal projekt výměny mládeže, jehož tématem byla recyklace odpadů. Na projektu se podílelo celkem 23 účastníků z 9 zemí (Polska, Lotyšska, Bulharska, Španělska, Maďarska, Rumunska, Makedonie, Turecka a České republiky). Hlavním organizátorem a motorem této výměny byl nesmírně přátelský, vtipný a také zkušený a schopný sympaťák Gianfranco Pistone. K ruce mu pak byli jeho dva dobří přátelé Pasquale  a Luciana, která nám současně také vařila. Ubytovaní jsme byli v místním centru pro mládež ve 4 pokojích po 6 nebo 7 lidech, holky zvlášť a kluci zvlášť. Během pobytu jsme okusili zajímavé italské pokrmy a zejména jsme pak žasli nad širokou škálou receptů s těstovinami. Ano, Italové jedí těstoviny každý den, někdy i dvakrát denně. Jídla bylo ale vždy dostatek a nikdo nestrádal.

Během našeho pobytu se Gianfranco ukázal být neskutečně schopným organizátorem a připravil pro nás báječných 8 dní. První den projektu byl zaměřen na seznamování a poznávání všech účastníků prostřednictvím různých her a workshopů. Během dalších dvou dní, kdy jsme si už konečně zapamatovali jména ostatních, jsme se o sobě postupně dozvídali více a více informací. Prostřednictvím workshopů, diskuzí a jiných aktivit jsme se učili, jak vyjadřovat naše názory, pracovat ve skupině, debatovat, být kreativní a zejména pak dávat zpětnou vazbu. Náplní našich dalších aktivit byla také problematika recyklace odpadů. Ve skupinkách jsme měli například za úkol vytvořit produkty z plastových lahví nebo z kartonu nebo jsme se všichni zamysleli nad tím, jakou roli v našem životě hraje právě recyklace odpadů. Dále jsme se měli pokusit vytvořit smyšlenou organizaci zaměřenou právě na recyklaci odpadů a detailně ji rozebrat, popsat její strukturu, produkty a také finanční plán. Během projektu jsme se ale zaobírali i vážným a aktuálním problémem uprchlíků. Bohužel jsme se shodli na tom, že pravděpodobně žádné správné řešení neexistuje. Velmi užitečné a poučné pak bylo fiktivní interview se „zástupcem personálního oddělení veliké mezinárodní firmy“, při kterém jsme si vyzkoušeli jak sepsat své CV v angličtině, tak umění vystupovat a prezentovat sami sebe. Během pobytu jsme si v rámci tzv. Intercultural night postupně představili všechny zastoupené země. Nejčastěji pomocí krátkých videí, povídání, tance a ochutnávek.

V rámci projektu jsme se společně vydali na dva výlety, přičemž první byl neplánovaný. Dozvěděli jsme se totiž o velkém open-air koncertě v sousedním městě Brienza. Po pár telefonátech se nám konečně povedlo domluvit odvoz auty a tak jsme se všichni vydali vstříc italské zábavě. Zažili jsme krásnou atmosféru, prohlédli si historické centrum města a nezapomněli jsme si ani koupit drobnosti nabízené na přilehlých trzích. Druhým a hlavním výletem pak byla cesta do Matery. Matera je historické italské městečko s jedinečnou atmosférou. Zde jsme měli přibližně 5 hodinový rozchod a tak se každý z nás vydal za tím, co ho nejvíce lákalo. Když se začalo ozývat kručení v našich žaludcích, neváhali jsme a vyzkoušeli jsme pravou italskou pizzu a jako dezert zmrzlinu.

Náš pobyt v Itálii rychle uběhl a tak přišel poslední den této výměny. V rámci dopoledního programu jsme měli za úkol napsat každému účastníkovi vzkaz na papír, který měl připevněný na zádech. Všichni jsme si tak odvezli moc pěknou památku na naše přátelství. Balení a dokupování zásob na cestu bylo ponecháno na odpoledne. Večer jsme měli poslední Intercultural night která se postupně změnila v rozlučkovou party v nedalekém baru. Mnozí z nás si ale moc nepospali, protože jsme již v 6 ráno odjížděli autobusem směrem na letiště.

Musím říci, že mi každá z aktivit něco dala a byla pro mě určitě přínosem. Celkově se mi velmi líbila organizace tohoto projektu a zejména přístup Gianfranca, který přesně věděl, jak pracovat s mladými lidmi. Každý den jsme byli příjemnou formou nuceni pracovat jak ve skupinkách, tak samostatně a býti kreativní. Zároveň jsme měli dostatek volného času, který jsme rádi využívali k dohnání spánkového deficitu nebo k odpolední procházce po nádherném okolí Sasso di Castalda. Večery jsme nejčastěji trávili v místním klubu tancováním nebo hraním her, stolního fotbálku a pinpongu. Prostě jsme si to tam užili a získali jsme spoustu nových kamarádů J.

Nikola Vacková

Možná se ti bude líbit