Over the (H)edge II — Nizozemí

single-image

Program: ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 6.—19. červenec 2022 

Místo konání: Ommen, Nizozemí

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack

Hostitelská organizace: Olde Vechte Foundation

Report z projektu: 

Projekt, který nesl název ,,Over the (H)edge’’  se konal 7. – 18. 7. 2022 v Nizozemsku v městečku Ommen.  Celkový počet účastníku byl 42. Byli zde účastníci ze 7 různých zemí např. Itálie, Řecko, Portugalsko, Kypr, Česko, Chorvatsko či Lotyšsko. 

Projekt byl organizován Olde Vechte Foundation = Neziskovou organizací, která se nachází v Ommenu v Nizozemsku. 

Hlavním tématem projektu byl outdoorové hry/aktivity, kooperace s lidmi a poté využití zkušeností, které jsme se naučili při outdoorových aktivitách. Šlo o to, abychom zjistili způsob, jak spolupracovat i za podmínek, že jsme si nerozuměli ani anglicky. Ne vždy s Vámi na projektech spolupracovali lidé, kteří by uměli perfektně anglicky, ale to také nikdo neočekával a to je jeden z důvodů, proč na tyto projekty lidé jezdí a opravdu to pomáhá zlepšit si anglický jazyk. 

První dny projektu připravovali vedoucí skupin z každé země, jako například hry, které byli kolektivní a také velmi zábavné. 

Nám jako účastníkům byl dán také prostor na vymýšlení vlastních her a aktivit. Opravdu se podařilo vystřídat nespočet aktivit, které vymýšlel každý vedoucí skupin. Už jen při domluvě, jaká hra se bude hrát, bylo vidět zlepšení našich komunikačních schopností. 

Dále tedy následovali aktivity od organizátorů, které pomohli ještě více k rozvoji naší komunikace, spolupráce, socializace mezi všemi, kteří se projektu účastnili a v posledních dnech dokonce pořádná příprava na outdoorovou část, která trvala po dobu 3 dní.

Přípravou myslím například, co vše je potřebné si zabalit sebou do batohu nebo také nějaké základní hovorové fráze v holandštině. Nejdůležitější část však byla stavění raftů. 

Naše třídenní dobrodružství na výpravě začalo již v 6 hodin ráno… Následovala rychlá snídaně a pak stavění raftů, na kterých jsme dojeli do cílové destinace. Tam jsme rafty vyměnili za kola a pokračovali dále za cílem najít si místo na spaní… Jednoduše se tato část skládala z raftování, cyklistiky, pěší turistiky, domluvy s místními lidmi a domluvy mezi skupinami, které nám vytvořili organizátoři podlé své perspektivy. 

Byla to úžasná příležitost vyzkoušet si vše, čeho by se člověk sám bál. 

Rozhodně to byl výstup z komfortní zóny ale v dobrém slova smyslu, také nezapomenutelný zážitek a získání spousty zkušeností. Pokud budete mít možnost vyjet na projekt rozhodně si nenechte takovou příležitost ujít, nehledě na to jak moc se ze začátku bojíte. Na konci nebudete litovat a naopak budete velmi šťastní, že jste tak učinili.

                                                                                                                                                                                                                                     Gabriela Pospíšilová

Možná se ti bude líbit