Action for Youth and Volunteerism — Kypr

single-image

Termín konání: 20.4. – 20.10.2015

Místo konání: Limassol, Kypr

Program, akce: Erasmus+, Evropská dobrovolná služba

Účastník: Marie Přibylová

Něco o projektu: Jednalo se o dlouhodobou EVS, hostitelskou organizací byla KEY- Innovation in Culture Education and Youth. Tato organizace se zaměřuje zejména na tři oblasti: kulturu, vzdělávání a mládež. Vymýšlí, připravuje a realizuje semináře, tréninky a inforrmativní setkání. Dále poskytuje mladým lidem příležitost rozvíjet jejich kreativní vyjádření a schopnosti prostřednictvím účasti na kulturních akcích, výměnách mládeže a trénincích.

Úkoly dobrovolníka: The project aims to involve young volunteers in the activities of our youth centre. This involvement will be done by giving space to volunteers to organize different leisure time activities for young people, help them learn, obtain knowledge, gain skills and become more active citizens. Furthermore, the volunteers will get involved with all the on-going actions of our youth centre.

The participants will have the chance to enrich their knowledge, develop new skills, get involved with the local society, express themselves and organize or lead to actions developed by the organization or even themselves. The volunteers will also be able to participate to different kind of projects / actions carried out by the hosting organization, such as educational visits, fairs, donations, youth mobility programmes and much more.

Report z EVS:

Už tomu budou dva roky, kdy se mi otevřely dveře do tajů krátkodobých projektů výměny mládeže. Díky Evropskému centru mládeže Břeclav jsem se dozvěděla, jaké jsou možnosti vycestovat za neformálním vzděláním do všech koutů Evropy, navazovat mezinárodní přátelství, dozvědět se něco nového ze všech různých oborů a hlavně udělat ze sebe lepšího a ohleduplnějšího člověka, který si uvědomuje sílu lidských práv, problematiku diskriminace či nutnost ochrany přírody.

Jedním z projektů, na které jsem se přes EYCB vyrazila, byla výměna mládeže na Kypru. Nejenže to byl pro mě jeden z nejlepších týdnů v mém životě, naučila jsem se spoustu nového, zlepšila svou angličtinu a hlavně tehdy jsem cítila, že zde nejsem naposledy. O dva roky později se mi naskytla nabídka zúčastnit se Evropské dobrovolné služby, tedy dobrovolnictví s podporou programu Erasmus+. Hádejte kde? Byla to právě stejná organizace, u které jsem byla na výměně mládeže. Rozhodla jsem se, že si tuto příležitost nenechám ujít a chci se stát součástí týmu dobrovolníků na 6 měsíců. Začalo tedy všechno zařizování, motivační dopis, životopis, schůzky s Kubou z EYCB, který mi dal nesčetně mnoho rad. Po několika týdnech jsem se dozvěděla, že jsem byla vybrána a stávám se tedy oficiálním evropským dobrovolníkem. Neměla tehdy úplné ponětí, jaká bude náplň aktivit, proto jsem neměla velké očekávání.

Nastal den D. Příjezd do slunečného Limassolu. Jaké byly mé pocity? Strach z nového prostředí, ale i odhodlání čelit novým výzvám. Kyperští pracovníci z neziskové organizace KEY mě vřele přivítali. Byla jsem ubytována společně s dalšími dobrovolníky z Itálie a Francie v útulném a kouzelném domečku. Pracovali jsme v kanceláři, která se nacházela hned vedle našeho obydlí. Kancelář a dům byl propojen velkou zahradou, kde jsme pořádali naše eventy, ale samozřejmě také mnohdy relaxovali :). Co se týče aktivit, ty byly vážně různorodé. Osobně jsem měla možnost vyzkoušet si psát projektové žádosti o granty, pořádat různorodé události pro mládež.

O jakých eventech je tady řeč? Společně s třemi dobrovolníky jsme vybudovali silnou komunitu lidí, kteří společně trávili čas v letních dnech na naši zahradě, spojovaly nás různé aktivity. Zorganizovali jsme několik desítek nocí pouštěním dokumentárních snímků, hraním deskových her. Musím říct, že jsme dokázali něco opravdu pozoruhodného. Vytvořit prostředí pro cizince žijící v Limassolu a místní, kde můžou trávit svůj volný čas něčím užitečným. Mnohdy se stávalo, že jsme měli zahradu třiceti návštěvníků. Stálo za tímto mnoho úsilí, nás všech dobrovolníků, ale i našeho koordinátora EVS v Limassolu. Tohle je jedna z věcí, kterou se člověk absolvující EVS opravdu naučí…tedy jak pracovat v mezinárodním týmu. Kromě těchto malých nočních eventů, jsme měli zodpovědnost za další aktivity. Každý druhý den v týdnu jsme pomáhali v místní charitě, pracovali jsme se staršími lidmi, kteří mluvili pouze řecky. Další výzva tedy byla – naučit se základy řečtiny. Hostitelská organizace nám poskytla jazykový kurz zdarma, kdy jsme si každý týden lámali hlavu nad novou abecedou, apod. J. Charita, eventy, projektové žádosti…ještě není konec našich aktivit. Kromě těchto aktivit měl každý na starost ještě svůj osobní projekt. Já osobně jsem se stala zakladatelkou mezinárodního klubu v Limassolu zacíleného na porozumění mezi místními a cizinci. Dále jsme si vyzkoušeli, jaké to je mluvit v rádiu a vést svůj rádiový program. Možná se pozastavujete, co když v průběhu EVS nastaly nějaké problémy, nelíbí se vám něco na vašich aktivitách, apod.? Každý dobrovolník má svého mentora, na kterého se může kdykoliv obrátit. Nejenže máte podporu ze strany mentora, ale můžou vám pomoct i koordinátoři z hostitelské instituce a hlavně i dobrovolníci. Na závěr bych ráda shrnula, co pro mě znamenala Evropská dobrovolná služba. Zlepšení angličtiny, nové a silné přátelství s lidmi z celé Evropy, rozvoj osobnosti, umět se poprat s novými výzvami, adaptovat se na nové situace. Člověk si také uvědomí, jak je důležitá každá minuta našeho života…pak se rozmyslí, jak se chovat, jak k lidem, tak i k naší přírodě. Ráda bych v posledních řádcích chtěla poděkovat Evropskému centru mládeže Břeclav, díky kterému jsem se mohla zúčastnit EVS J. Děkuji moc všem!

Marie Přibylová

Možná se ti bude líbit