Actions Today Impact Tomorrow — Německo

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Garlstedt, Osterholz Scharmbeck, Německo

Termín konání: 28. září—7. říjen 2023

Český tým: 6 účastníků + 1 group leader

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: NaturKultur e.V.

Report z projektu:

Výměna mládeže pořádaná německou neziskovou organizací NaturKultur se konala ve dnech 28.9. – 7.10. 2023 ve městě Garlstedt, které se nachází přibližně hodinu od německého města Brémy. Název výměny byl Actions today Impact tomorrow, což již napovídá, že celý projekt se točil okolo aktivismu. Celkem se projektu účastnilo skoro 40 lidí ze 6 zemí: Česko, Německo, Turecko, Makedonie, Španělsko a Itálie. Ubytování jsme byli v komunitním domě jménem KulturHaus, který organizace odkoupila a sama zrenovovala pro jejich potřeby. Pokoje byly pro 6 lidí, ale žádný nebyl zcela naplněn. KulturHaus je jako stvořený pro projekty erasmus+. Má totiž několik místností, kde lze trávit volný čas a stmelovat se s ostatními účastníky. Zejména oblíbené byly místnosti se stolním fotbálkem nebo útulná místnost se sedačkami.

Jako první jsme se na projektu věnovali poznání ostatních. Zahráli jsme si několik kreativních a zábavných her, které velmi rychle prolomily ledy. Vedoucí Saša spolu s jeho španělskou a chorvatskou kolegyní vytvořili příjemnou atmosféru, které nás provázela celým projektem. Každý večer byl věnován jedné zemi, aby prezentovala svou kulturu. Většina si pro nás připravila prezentaci, kahoot a jídlo. Naučili jsme se několik tanců a vyvrátili stereotypy. Nejzajímavější pro mě bylo ochutnat pravé italské těstoviny na několik způsobů.

Ačkoliv byl celý projekt o aktivismu, každý workshop byl vedený trochu jinak. Organizátoři se snažili zapojit několik způsobů neformálního vzdělávání. Byly workshopy, kde se více diskutovalo, jindy jsme šli ven hrát divadlo nebo meditovali v lese. Bylo velmi zajímavé pozorovat, jak se dá prezentovat to stejné téma různými způsoby.

Často se v životě učíme spoustu teoretických znalostí, aniž bychom je někdy pořádně uplatnili v praxi. Bál jsem se, že to takto bude i v případě tohoto projektu. Byl jsem ale vyveden z omylu. Součástí projektu byl takzvaný „local action in Bremen“. Na zemi ležely papíry a na každém byl jeden cíl evropské unie. Podle zájmu každého z nás jsme si stoupli k jednomu papíru a vytvořili tak skupinku s ostatními. Měly jsme poté 2 dny na to, připravit si aktivitu, kterou budeme dělat v Brémách. Samozřejmě ve formě aktivismu. Skupinky si vybraly např. flash mob, petici nebo letáčky s QR kódy. To vše na téma evropských cílů – např. genderová nevyváženost, vzdělání pro všechny nebo zdraví a wellbeing. Poslední cíl byl cíl mé skupinky. Vymysleli jsme hned několik aktivit. Pár lidí z naší skupinky rozdávalo objetí, další vytvořili papírky s komplimenty a rozdávali je kolemjdoucím, a nakonec jsme vytvořili box s nápisem „How are you today?“ a lidé do něj mohli házet své odpovědi. Po asi 2 hodinách jsme měli přes 15 odpovědí!

Actions today Impact tomorrow byl projekt, který mi ukázal, o čem erasmus+ opravdu je. Skvěle zorganizovaný, výborní spoluúčastníci, krásná lokalita, praktické znalosti. To všechno pro mě byla tato výměna mládeže. Díky moc německé organizaci NaturKultur a naší české organizaci EYCB za tento skvělý projekt.

Štěpán Š.

Možná se ti bude líbit