Active Youth, Healthy Old Age — Turecko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Malatya, Turecko 

Termín konání: 15.—22. srpen 2022

Pro více informací si důkladně přečtěte info-pack.

Hostitelská organizace: Spor Elçileri Derneği

Český tým: Marie Koubová (GL), Ludmila Horáková, Kristína Dlouhá, Nicolas Morávek, Hoang Viet Pham (Vašek), Dominik Malík

Report z projektu:

Projekt Active Youth, Healthy Old Age, pořádaný hostující organizací Spor Elçileri Dernegi (SPELL), se konal od 15. do 23. srpna 2022 v turecké Malatyi. Projektu, jehož tématem byl zdravý životní styl mládeže, se zúčastnilo celkem 6 mladých lidí z České republiky, dále z Lotyšska, Turecka, Itálie, Gruzie a Maďarska.

Ubytování a jídlo bylo zajištěno v hotelu Avsar, který se nacházel přímo v centru Malatye a byl v ideální docházkové vzdálenosti do nákupního centra, lokálních tržišť i samotného srdce města. Snídaně probíhaly formou švédských stolů, na oběd a večeři byly podávané lokální jídla a pití. Třílůžkové pokoje, na kterých jsme byli ubytovaní, byly čisté a prostorné, navíc vybavené klimatizací, která kompenzovala venkovní tropické teploty.

Po celou dobu projektu byl s námi programový vedoucí a zároveň prezident hostující organizace SPELL Birol, který zaštiťoval celý projekt. S kolegou Ahmedem nám po celý týden připravovali různé zábavné aktivity od poznávacích her, sportů, hraní divadelních scének, až výletu na nejvyšší horu Turecka. Oba byli velmi ochotní a zkušení, schopni obratem řešit eventuální problémy a náhle změny.

První dva dny projektu byly v duchu poznávání ostatních účastníků, úvodu do programu Erasmus+ a základů propojení sportu a životního prostředí. Na konci každého večera si zástupci vybrané země připravili kulturní noc, která ostatním přiblížila kulturu, zvyky a život v prezentované zemi. Přestože každá země si svoji noc upravila po svém, jedno bylo všem společné – tanec. Nejrůznější tance ze všech koutů světa se staly důležitou součástí každého večera do takové míry, že by se dalo říci, že holky doslova protancovaly svoje střevíčky. Ukázalo se, že kromě poznání různých kultur nám tanec pomohl odhodit zábrany a sblížil nás hned od prvních dnů projektu a pomohl vytvořit velmi příjemnou a přátelskou atmosféru, která vydržela až do samého konce projektu.

Během následujících dnů jsme si vyzkoušeli různé sporty jako Kinball nebo házenou, orientační běh a během workshopů vymysleli řadu projektů zaměřených na mládež, sport a životní prostředí.

Šestý a sedmý byly zaměřené na poznávání přírody v okolí Malatayi. Navštívili jsme Levent Valley, známé jako „The Grand Canyon of Anatolia“. Naskytnul jsem nám neskutečný výhled na 28 kilometrů dlouhé údolí, které je považováno za jedno z nejkrásnějších výtvorů přírody.

Mým nejoblíbenějším dnem byla středa a výlet na Mount Nemrut, nejvyšší horu Turecka. Cesta na Nemrut se nám přinesla výhledy na nádhernou scenérii Turecké přírody, která postupně přecházela v pustou krajinu, připomínající povrch Marsu. Na samotném vrcholu Nemrutu jsme strávili celé odpoledne až do večera, kdy jsme pozorovali jeden z nejkrásnějších západů slunce, které jsem kdy viděl. Birol s Ahmedem nám i předem přichystali balíčky s večeří, takže jsme na Nermutu mohli i rovnou povečeřet.

Kromě nadupaného programu plného různorodých aktivit, musím ocenit i balanc mezi programem a volným časem. Birol s Ahmedem nám každý den nechávali dostatek pauz a volného času, abychom se mohli nejenom vzájemně se poznat, ale i projít město. Navštívili jsme turecká tržiště a bazary, synagogy, lokální krámky a ochutnali pravý, turecký kebab, nejlepší meruňky na světě a nespočet dalších specialit.

Nebojím se říct, že tento Erasmus+ byl jeden z nejlepších týdnů mého života. Byl to týden plný zážitků, sportu, nových zkušeností a primárně poznávání nových lidí z celého světa, se kterými se vytvořili pevná, a doufejme i dlouhotrvající přátelství.

                                                                                                                                                                                                      Dominik Malík

Možná se ti bude líbit