Smile Healthily — Turecko

single-image

Termín konání: 1. – 7. června 2013

Místo konání: Izmir, Turecko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1. výměna mládeže

Účastníci: Eliška Žáková, Jan Ježek, Michaela Martincová, Jakub Sutorý, Pavel Sládek

Report z projektu

Projekt „Smile Healthily“ se konal ve dnech 1.6.-7.6. 2013 v Izmiru, třetím největším městě Turecka. Výměnu hostil místní cyklistický klub (Ege Pedal Cycling Club) a účastnilo se jí 35 účastníků ze sedmi různých zemí (Arménie, Česká republika, Polsko, Rusko, Španělsko, Turecko, Ukrajina). Projekt byl zaměřený na zvýšení povědomí o možnostech sportovního vyžití v dnešním uspěchaném světě, na získání vědomostí o vyvážené stravě a na celkově zdravý životní styl.

V průběhu projektu jsme vyzkoušeli velké množství rozličných aktivit, jakými jsou jízda na koni, judo, pilates, basketbal, tenis, volejbal a další. Také jsme hráli hemsball, což je nový originální turecký sport, rozvíjející koordinaci a pozornost.

Každé ráno jsme začali v sedm hodin všemi milovanou rozcvičkou. Poté následovala lehká snídaně a po snídani jsme se přesunuli buď na sportoviště, nebo nás čekala zajímavá přednáška. Za velmi přínosnou považuji přednášku místního osobního trenéra a významného cyklisty, který s námi probíral jednotlivé aspekty vyváženého jídelníčku pro různé druhy sportů. Po obědě jsme opět vyráželi za sportem. Večery byly plné tance, ať již při uvítací párty, mezinárodní noci, nebo turecké noci.

Organizátoři si pro nás připravili i zajímavé výlety. Navštívili jsme ptačí rezervaci, která je za normálních okolností veřejnosti nepřístupná, keramické dílny, kde jsme měli možnost vyzkoušet si naší zručnost u hrnčířského kruhu, ZOO, Izmirské tržiště a pro zájemce zde byla možnost návštěvy Efesu, starověkého města, kde se nachází mimo jiné poslední sloup Artemidina chrámu, jednoho ze sedmi divů světa.

Především díky skvělé partě nových kamarádů jsem si projekt náramně užil a z týdne stráveného v Turecku jsem si přivezl spousty zážitků i nových vědomostí.

 

Jan Ježek

Možná se ti bude líbit