Active Youth Involved — Dánsko a Polsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Store Klaus, Ganløse, Dánsko & Krakov, Polsko

Výměna mládeže začala příjezdem účastníků 19. června do Dánska, kde účastníci byli až do 24. června. V polovině projektu, 24. června, se všichni účastníci vlakem/autobusem společně přesunuli do Krakova, Polsko. Z polského Krakova pak 30. června všichni účastníci odjeli do svých domovských zemí. 

Termín konání: 19.—30. červen 2023

Český tým: 4 účastníci (ve věku 18—30 let) +1 group leader (ve věku 18+) 

Prosím důkladně si přečtete info-pack.

Hostitelská organizace: Copenhagen Youth Network

Report z projektu:

Výměna mládeže, která se konala 19. do 30. 6, byla velmi specifická a jedinečná. Jednalo se totiž o první akci svého druhu, kdy se jeden projekt koná na dvou místech. Spolu s týmy z Chorvatska, Turecka, Německa, Španělska, Polska a Dánska jsme nejprve strávili 5 dní v Dánsku, konkrétně ve „skautské boudě“ u Kirke Værløse, poté následoval volný den v Kodani s možností komentované prohlídky, který byl zakončený noční cestou autobusem do Polska.

Téma kurzu, pořádaného organizací Copenhagen Youth Center, ve spolupráci s polskou Nadacjou Ornament, bylo „Active youth involved“ a zapojeni jsme byli od samého počátku. Hlavní postavou byl Halmat, který se obklopil týmem zapálených lidí, kteří pro nás připravili zajímavý a poučný program. Ještě předtím jsme se ale ubytovali. Kvalita byla dostatečná a sdílet pokoj s dalšími 9 lidmi mělo něco do sebe. Mnohem větší radost nám však dělalo jídlo, které vždy chutnalo skvěle a bylo přizpůsobeno i lidem s celiakií nebo vegetariánům. Co se okolní krajiny týče, nabízela množství příležitostí pro kratší i delší procházky a taká jsme strávili půl dne v přírodě u jezera. V Polsku jsme pak byli obklopeni udržovaným parkem, který přímo vybízel trávit čas venku.

Začátek projektu byl zaměřen na seznámení jednotlivých účastníků a přiblížení průběhu následujících dní. Díky tomu byla komunikace po celou dobu bezproblémová. Večery byly věnovány tzv. Intercultural night, která má za cíl přiblížit svou zemi ostatním, často zábavným způsobem, a je skvělou příležitostí pro rozšíření kulturních obzorů. Samotný program začal hned druhý den a byl velmi různorodý. Mohli jsme se dozvědět, jaké projekty pořádá EU, zamyslet se, jaké problémy tíží naše okolí a do hloubky jsme nejen zkoumali možná řešení, ale vyzkoušeli si je rozpracovat a naplánovat projekt, který by situaci zlepšil. Také jsme měli možnost procvičit si naše schopnosti – diskutovat, pracovat v týmu s ostatními účastníky a vzájemně se respektovat a naslouchat si. Příkladem může být diskuse na téma „free speech, která rezonovala ještě dlouho po skončení.

Zajímavou částí programu bylo setkání s komunálními politiky, nejprve v Dánsku, poté s mladými zastupiteli v polském městě Tarnów. Možnost poslechnout si jejich zkušenosti a představit si, jak taková práce v reálu vypadá byla nadmíru inspirativní. Celkově musím ocenit velké zapojení nás, účastníků, do průběhu celého projektu. Příprava vlastních „session“ přinesla nové pohledy do celé problematiky a díky poměrně volnému zadání jsme vyzkoušeli spoustu nových věcí. Kromě toho jsme také řešili problematiku jednotlivých zemí, které se projektu zúčastnili. Nejzajímavější bylo v tomto ohledu Turecko, kde je situace komplikovaná, a výstup tureckého týmu mnohým účastníkům otevřel oči. Projekt nemůžu hodnotit jinak než kladně. V mnohém změnil můj pohled na svět, umožnil mi potkat spoustu lidí a odstartoval nová přátelství. Přestože byl přes svou délku, celodenní cestu a změnu lokace náročný, nakonec jsme to všichni zvládli a při zpětném pohledu se dá říct, že jsme překonali sami sebe.

Matyas Výhonský

Možná se ti bude líbit