Idea Shapers 2.0 — Bulharsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Pamporovo, Bulharsko

Termín konání: 1.—10. říjen 2023

Český tým: 4 účastníci + 1 group leader

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: “Youth Development Center-Mutual Aid” (YDCMA)

Report z projektu:

Výměna mládeže se uskutečnila v bulharských horách v malé vesnici Pamporovo. Vesnice byla obklopená krásnou přírodou a nádherným rozhledem do velkých dálek. Hlavním úkolem tohoto projektu bylo zdokonalení a zlepšení našich dovedností a znalostí. Rozšířit si své obzory díky ostatním účastníkům projektu, předávat si informace a překonávat jazykovou bariéru. To se nám dařilo také díky kreslení a grafické práci.

Tohoto kurzu se zúčastnilo necelých dvacet účastníků, se kterými jsme byli ubytováni na hotelu. Měli jsme zde všechno. Jídlo, internet i místo, kde jsme trávili hodně času společně s ostatními účastníky.  Větší část tohoto kurzu jsme pobývali v konferenční místnosti, která se nacházela necelých pět minut od hotelu. Protože nám přálo počasí, vůbec nám to nevadilo. Denní program byl vždy naplněn aktivitami, které vymýšleli jak vedoucí, tak i účastníci kurzu. Díky těmto aktivitám jsme se mezi sebou lépe poznali a sblížili se. Připraveny byly také zajímavé přednášky. Přes nabitý program se však našel i volný čas na naše aktivity v podobě hraní stolních her nebo na povídání si a poznávání se s kamarády z jiných zemí. I když byl tento kurz zaměřen na kreslení, tak vůbec nebylo zapotřebí být výtvarným umělcem, jelikož nám vždy vedoucí tohoto projektu ukázali, že i nejjednodušší obrázky můžou vydat za tisíc slov. Nejvíce jsme využívali papír, propisky a fixy, ale také grafické tablety. Použili jsme je ke konci kurzu, kdy jsme překreslovali naše obrázky z papírové do digitální formy.

I přes to, že byl program tak naplněný, zůstal nám čas na podniknutí výletu do blízkého okolí. Navštívili jsme blízké město Smoljan, kde jsme se setkali s vedením Youth development center a ukázali jim naše výkresy a řekli náš pohled na tento program. Poté jsme měli volný den, kdy jsme si mohli prohlédnout toto městečko. Také jsme si udělali výlet na telekomunikační věž Snezhanka. A protože bylo nádherné počasí a nebe bez mráčků, naskytl se nám opravdu nádherný výhled do celého okolí. Náš program zahrnoval i takzvané kulturní večery, kde si účastníci z jedné země připravili jídla typická pro jejich zemi. Také zpívali jejich písničky a všichni jsme se výborně bavili.

Jsem velice šťastný, že jsem se tohoto projektu zúčastnil a překonal tak svůj vlastní strach.  Poznal jsem hodně skvělých nových lidí, měl jsem šanci si zlepšit svoji angličtinu a prohloubit zkušenosti s kreslením. A protože se mi tam velmi líbilo, už se moc těším na další projekty, kterých bych se chtěl zúčastnit a poznat tak znovu další skvělé lidi a naučit se více o jiné zemi a zvycích jejich obyvatel.

Vojtěch B.

Možná se ti bude líbit