Activism Collectivity and Auto Organisanisation on Board — Francie

single-image

Termín konání: 23. září – 1. říjen 2019

Místo konání: Cornus, region Occitanie, Francie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Přečtete si info-pack.

Účastníci: Karolína Formánková, Kateřina Nováková, Kristýna Prokopová, Adam Kolář, Jan Husták

Účastnící-se země: France, Italy, Greece, Czech Republic and Finland

 

Hostitelská organizace: Associacion Idées

Report z projektu: 

Tréninkový kurz nesoucí název Activism Collectivity and Auto Organisation on Board se konal v termínu 23.9. – 1.10. 2019 nedaleko malebné francouzské vesničky Cornus, kterou na mapě horko těžko najdete. Obava, jak se dostat z Montpellier do Cornus, vyprchala s jasnou instrukcí – nasedněte do autobusu, který vás zaveze ze stanice Mosson do větší vesničky Caylar, kde si nás vyzvedne „řídící obětní beránek“ Marie. A tak se stalo. Večer, až na jednu českou výjimku, jsme byli všichni na místě určení.

Přetransformovaný francouzský statek s pergolou, kočkami a pávem poskytoval po celou dobu kvalitní střechu nad hlavou. Účastníci z Česka, Itálie, Řecka, Finska a Turecka byli rozdělení podle pohlaví do třech místností, z nichž vyzařovalo dostačující pohodlí pro všechny ležící a spící. Organizátoři z francouzské asociace IDEES se o nás od první chvíle krásně starali. Stoly se prohýbaly pod nánosy jídla, které zasycovaly každý hladový krk již od prvního večera.

 

V rámci auto-organizace a kolektivní práce jsme si během prvních dnů včetně seznámení 20 členné skupiny také sami určili doporučená pravidla jako např. aktivní naslouchání, nediskriminace a společný úklid, která nám pomohla vytvořit bezpečné místo k práci při celém pobytu. Naší prací bylo společně během celého týdne hledat odpověď na to,  co je to auto-organizovaná skupina, za jakých podmínek může fungovat, jaké jsou možné scénáře jejího fungování a potenciál těchto horizontálních seskupení lidí.

 Hledání těchto odpovědí probíhalo skrze neformální vzdělávání, které se odehrávalo jak v “našem” francouzském statku, tak v terénu, kde jsme mohli tzv. “třetí místa” prozkoumat sami a na jejich fungování se zeptat přítomných angažovaných. Nikdy nechyběl prostor a čas pro diskuzi a vyjádření každého, kdo chtěl být slyšen. Pro ty, co se nechtěli vyjadřovat, byla pak příležitostí sdílet své pocity každodenní večerní reflexní skupina.

Kdyby měla být zachycena každá aktivita, která proběhla, marně byste hledali konec, proto vyberu jednu, která byla perfektním skloubením spolupráce a diskuze. Představte si na pláži z červených kamínků čáru, která rozděluje lidi na dva tábory. Nalevo stojí tábor ANO, napravo tábor NE. Člověk si musí při pronešení argumentu vybrat svou stranu. #chooseyourside Neexistuje žádné mezitím. Otázka zní následovně “Může každý býti potencionálním teroristou?”

Během 10 sekund se tamější svět na pláži rozdvojil. Každý jednotlivec vyřkl měl vyřknout svůj názor, střídavě z ANO/NE/ANO/NE. Diskuse á la ping pong byla zakázána, což zaručilo kvalitu nepřerušované debaty a každý měl svůj prostor pro vyjádření svých názorů. Pozoruhodné na této aktivitě bylo putování názorů z jedné strany na druhou a naopak. Pozoruhodnější byl fakt, že lidi kolikrát říkali stejné názory jinými slovy, avšak stáli na rozdílných stranách.

Času díky nabitému programu bylo pramálo, což nebylo na škodu. Různorodost programu nás dostala na typická místečka jížní Francie, na místní trhy, k ovčím sýrům či na dechberoucí výhledy ze serpentýn vysoko v horách. Nechybělo ani koupání v jezeře, koncert místních stylových francouzských důchodců a mezinárodní večer, kdy se na stole objevily řecké tzatziky, české bramboráky, finské crackery a finská pálenka. Náramný poslední večer. Přetransformovaná Bohemian Rhapsody na hymnu autoorganizace, komiksové shrnutí týdne, videonázory na autoorganizaci a samozřejmě tančeníčko tančení.
Děkuji všem zúčastněným!

Adam Kolář

Možná se ti bude líbit