All Together — Španělsko

single-image

Termín konání: 22.9.2014 – 22.3.2015

Místo konání: Alaquàs, Španělsko

Program, akce: Erasmus+, Evropská dobrovolná služba

Účastník: Bronislav Vysloužil

Něco o projektu: Jedná se o dlouhodobou EVS, hostitelskou organizací je Ajuntament d´ Alaquàs. Tato organizace poskytuje mladým lidem informace o možnostech, příležitostech a zdrojích, které jsou jim k dispozici, podporuje aktivní zapojení mládeže do společenského života, slouží mladým lidem jako místo, kde mohou sdílet své zkušenosti, realizuje preventivní kampaně a koordinuje aktivity pro poskytování služeb Informačního centra mládeže.

Úkoly dobrovolníka: The volunteer will basicly assist within a week like this: 2 days assisting in the CIJ (youth information office), 3 days in Centre Obert/Espai Educatiu/Ludotecas  (12 hours per week) assisting local leisure for children and youth. The volunteer will take part in Spanish or Valenciano intensive lessons, appr 10 hours a week during October and after 4 hours per week. The local volunteer service supports the borough in areas among cultural, social and human means and the volunteer can be asked to help out with different local projects and initiatives from time to time, and sometimes be asked to work evenings and weekends.

Publicita: 14. září 2015 jsme pro břeclavské středoškolské studenty uspořádali besedu s dobrovolníkem. Více o ní zde.

Report z EVS:

All together   22.9.2014-22.3.2015     Alaquás/Valencia/Spain

 

Jsem hrozně moc rád že jsem dostal a hlavně využil příležitost kterou Evropská dobrovolnická služba nabízí.Projekt kterého jsem se zúčastnil mi dal velké zkušenosti do života,které jsou k nezaplacení…

Nejdřív bych začal s praktickýma věcma(dopravu, ubytování, jídlo, kapesné, spolupráci s hostitelskou a vysílající organizací a mentorem, školení).

Doprava: Doprava byla trošku komplikovanější a zdlouhavější protože jsem musel cestovat do/z Barcelony. I když Valencie má své mezinárodní letiště tak bohužel neexistují přímé lety ať už z Prahy nebo Vídně atd..a lety které jsem našel byli velmi drahé=překročil bych celkem dost rozpočet na dopravu který činil 275e.Cesta tam byla z Prahy přes Barcelonu do Valencie a cesta zpět vedla z Valencie přes Barcelonu,Vídeň a Bratislavu do Břeclavi J Cesta tam i zpět,každá z nich trvala nějakých 15-17hodin,ale nemám s tim problém a nevadí(lo) mi to.

Ubytování: Bydleli jsme v hezkém,moderním bytě,kde jsem měl svůj vlastní pokoj a který byl vybaven vším co jsem potřeboval až teda na to že jsem neměl internet,internet nám město zařídilo až v posledním týdnu mé EVSky… Menší problém který byl v bytě byl ten že jelikož většina bytů nejen v jižním Španělsku nemá ústřední topení,tak v zimě byla opravdu všude zima 😀 ,v pokoji jsem sice měl menší ohřívač vzduchu ale nebyl v kuchyni,koupelně atd..Bydlel jsem s 3 holkama 😀 a bydlení s něma hodnotím velmi pozitivně,i když samozřejmě že občas se vyskytnuli menší problémy.Od mé práce jsem bydlel asi 10.minut chůze a obchody,pošta,knihovna(kam jsem chodil na internet),plavecký bazén byli v blízké vzdálenosti od mého bytu.

Hodnocení: s ubytováním jsem byl spokojen

Jídlo: Na a pro jídlo jsem chodil do domova pro seniory.Snídaně jsme dostával formou balíčků na celý týden(cornflakes,jogurty,kousek sýru,jamon strano,mléko,vejce),takže jsem nemusel každé ráno chodit na snídaně do domova pro seniory ale mohl jsem se v klidu nasnídat doma.Obědy kde převážnou většinu z nich jsem jedl poprvé,tak můžu říct že mi chutnali,společně s 2jídlama byla k dispozici velká mísa s ovocem.A na večeře a víkendy jsem dostával 100e/měsíc.

Hodnocení: s jídlem jsem byl spokojen

Kapesné: Kapesné a cestovní náklady mi vyplácel finanční odbor města Alaquás,a mohl jsem si pro něj přijít kdykoliv,i když občas proplácení cestovních nákladů trvalo trošku déle tak nikdy nebyl problém.Vše jsem dostal vyplaceno a proplaceno podle smlouvy.

Hodnocení: s penězi nebyl nikdy žádný problém.

Spolupráce s hostitelskou a vysílající organizací a mentorem: Především jsem byl spokojen s spoluprací a s konaktem na moji vysílající organizaci tj. na Jakuba Miklína a potažmo na Evropské centrum mládeže Břeclav,byly jsme spolu v kontaktu alespoň jednou za měsíc přes email.Práci v mé hostitelské organizaci hodnotím velmi pozitivně.Práce kterou jsem měl zadanou mě opravdu bavila,protože jsem pracoval na různých úkolech a to pomáhalo abych se vyhnul nepříjemnému a nudnému stereotypu(pracoval jsem pro Eurodesk,v informačním středisku pro mládež a veřejnost,psal jsem si vlastní blog,chodil hrávat s mládeži z našeho centra fotbal,obcházel jsem společně s Juanem střední školy a představovaly jsme mladým lidem projekt „Evropského dobrovolnictví“) a chtěl bych ještě rozvinout své vědomosti kolem Eurodesku,protože Eurodesk je bombastická platforma,která má obrovský potencionál.V práci na mě byli všichni ochotní,trpělivý a hodně mi pomáhali.Moje mentorka byla zároveň i moje šefová ale to nevadilo,chodila občas k nám do bytu a ptala se mě jestli něco nepotřebuju, jestli je vše v pořádku atd…chodila se mnou i k místnímu lékaři,mohl jsem se na ni kdykoliv a s čímkoliv obrátit.

Hodnocení: s prací,kontaktem a mentorem jsem byl velmi spokojen.

Školení: Absolvoval jsem jak po-příjezdové tak i středně-dobý tréninkový kurz,a na obou dvou školeních se sešla skvělá parta lidí a i výuka formou neformálního vzdělávání byla velmi zajímavá a poučná.

Hodnocení: spokojenost

Jazykový kurz: Na začátku mé EVSky jsem měl měsíční intenzivní jazykový kurz formou soukromého učitele,což dobrovolníci kteří přijeli v únoru už neměli ti měli už jenom online jazykový kurz,takže jsem velmi rád že jsem mohl mít soukromého učitele protože rozdíl mezi soukromým učitelem a online jazykovým kurzem je propastný.Po intenzivním jazykovém kurzu jsem potom navštěvoval gramatický a ortografický kurz a ještě normální hodiny španělštiny,kam jsem chodil s dalšíma španělskýma žákama takze velky respekt pro Juana ze nam tohle vsechno zaridil.

 

Celkove hodnoceni: 90%

 

All Together

 

Asi pět měsíců před plánovaným začátkem mého EVS projektu ve Španělském městě Alaquás jsem dostal email od mé budoucí organizace že si mě na jejich projekt vybrali,jen že se ještě musí počkat na 100% potvrzení kvůli grantu od národní španělské agentury, po přibližně dalších 2 měsících jsem obdržel další email,že žádost o grant byla kladně přijata a já si můžu začít balit kufry J S blížícím se termínem začátku mého projektu jsem začal pomalu zjišťovat všechny možné informace o městě,okolí,památkách a možnostech co dělat ve svém volném čase apod.

 

Město Alaquás se nachází blízko středozemního moře v střední části Španělska,leží asi 6 kilometrů od  třetího největšího španělského města Valencia, a má přes 30 000 tisíc obyvatel. Alaquás není ničím výjimečný a ani není moc důvodů proč jej navštívit snad jen kromě hradu ze 16.století který stojí v centru města. Mým častým turistickým cílem byla úžasná Valencia. Před mým odjezdem na moji EVS jsem ve Španělsku(konkrétně v Andalusii) strávil jako turista celkem měsíc a půl a navštívil jsem mnoho známých měst a míst jako je například: Cádiz,Granada,Tarifa Málaga a mnoho dalších ale všechny tyto místa předčí krásná Valencia,je to město které nabízí obrovské množství možnosti ať už co dělat anebo co vidět. Nejnavštěvovanější asi je historické centrum města kde je velké množství různých starých památek a muzeií,dále jsem navštívil Ciudad de las Artes y las Ciencias,přístav kde přímo v přístavu je okruh Formule 1,fotbalový stadión Mestalla který je domovém fotbalového klubu CF Valencia,kde jsem viděl utkání CF Valencia-FC Barcelona,množství skvělých tapas barů,nádherný asi 7 kilometrů dlouhý park v bývalém vyschlém korytu řeky a samozřejmě městskou pláž.

 

Mým hlavním pracovním úkolem bylo pracovat v informačním středisku pro mládež,kde byla místnost s počítači a tiskárnou, kam si chodili místní lidé tisknout potřebné věci anebo jen tak surfovali na internetu.Dalším důležitým úkolem byla práce pro španělský EURODESK.EURODESK je úžasná evropská informační síť,která působí v 33 evropských zemích. Umožňuje mladým lidem a pracovníkům s mládeží snadný a rychlý přístup k evropským informacím které se týkají:evropských programů pro mladé lidi,studia,práce,stipendií,cestování a dobrovolnictví. Já jsem dostal za úkol vyhledávat informace o různých grantech,stipendiích,práci a školeních pro španělské občany v zahraničí,často byly informace ve angličtině,které jsem musel přeložit do španělštiny a vložit do speciálního formuláře který jsem potom odeslal a informace v něm obsažené si mohli přečíst pracovníci Eurodesku v celém Španělsku a použít je například pro vhodné kandidáty ať už o stipendia nebo práci v zahraničí. Dále jsem s mým vedoucím,který byl naprosto pohodový a suprový člověk(jako všichni ve španělsku) navštěvoval střední školy a poskytoval jsem informace o tom co Evropská dobrovolná služba znamená,rozdával brožury a letáky a jaké jsou možnosti v Evropě pro mladé lidi.Jednou za čas jsem pomáhal mé organizaci v pořádání různých workshopů a akcí zaměřených na mladé lidi a děti.Během mého celého pobytu jsem také měl zaplacený kurz španělštiny.

Bydlel jsem v moderně zařízeném bytě 4+1 asi 10 minut chůze od mé práce společně s dalšími dvěma dobrovolnicemi z Německa a Norska,ale bohužel norská dobrovolnice se rozhodla asi po měsíci a půl projekt ukončit.Po Novém roce se k nám přistěhovali další dvě nové dobrovolnice z Islandu a Francie se kterýma jsem si dobře rozuměl a strávili a navšťívily jsme spolu hodně hezkých chvil a akcí.

Na obědy jsme chodíval do místního centra pro seniory,kde jsem měl možnost ochutnat mnoho různých místních jídel které si normálně v restauraci nedáte a ve většině případů byly obědy velmi chutné. Během mé EVSky jsem se zúčastnil také po příletového tréninkového kurzu a střednědobého hodnotícího kurzu, oba dva kurzy trvali 6 dní a byla to místa setkání dobrovolníků z celé Evropy.

Jsem rád že jsem měl možnost využít příležitost kterou nabízí Evropská dobrovolnická služba,díky ní jsem prožil spoustu nádherných zážitků,seznámil jsem se s lidma z celé Evropy, poznal jsem mnoho nádherných míst ve Španělsku,naučil se nový světový jazyk,zlepšil se v angličtině a vylepšil jsem si hodně mých dovedností. Vám co tohle budete číst můžu říct a doporučit jediné: neváhejte,nebojte se a jeďte!!!

 

Hasta pronto España

Bronislav Vysloužil

Možná se ti bude líbit