ANTIDOTE: Alternative Narratives for Tolerance and Intercultural Dialogue to Overcome Stereotypes and Spread Equality: 5. setkání — Maďarsko

single-image

Program a akce: program Europe for Citizens, Strand 1 “European Remembrance”, 5. setkání více-fázového projektu.

Místo konání: K+K Hotel, Budapešť, Maďarsko

Termín konání: 17.—20. červenec 2023

Prosím přečtete si celkový info-pack projektu a rozpis denních aktivit tohoto setkání

Více o již proběhlých setkáních se dočtete zde: 1. setkání/kick-off meeting v Itálii, 2. setkání v Rumunsku, 3. setkání v Kosovu & 4. setkání v Gdańsku (Polsko).

Český tým: Martina Kyselá, Martina Forstová, Jana Parolková

Hostitelská organizace: Alphabet Formation

Partnerské země: Albánie, Belgie, Česká Republika, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Itálie, Kosovo, Makedonie, Rumunsko, Chorvatsko, Kypr, Polsko

Report z projektu:

Projekt ANTIDOTE: Finální a to již 5. setkání v rámci projektu Antidote se konalo v nádherné Budapešti. V hlavním městě Maďarska jsme strávili dva dny nabité skvělým programem. Návštěvy muzeí, vyhlášených restaurací, místních neziskových organizací, které se věnují různým činnostem, a to zejména podpoře integrace cizinců v zemi.

 

Maďarsko je nádherná země, a to zejména díky své kultuře, výborné kuchyni, nočnímu životu a místní pohostinnosti. Budapešť je jedno z nejvíce navštěvovaných míst v Evropě a má velmi zajímavou a bohatou historii. Do roku 1873 bylo město rozděleno na dvě městské části, a to Buda a Pešť‘. Dnes město známe pod názvem Budapešť. Městem protéká řeka Dunaj, která činní město naprosto jedinečným. K nejvíce navštěvovaným místům ve městě pak patří: historická budova Parlamentu, Bazilika svatého Štěpána, budova Státní opery, maďarský most Svobody, synagoga, která je jednou z největších v Evropě, Národní muzeum, či proslulé místní lázně.

 

První den jsme navštívili organizaci, která pomáhá výhradně lidem ze zahraničí žádat o povolení k pobytu a získat potřebné dokumenty pro pobyt v zemi. Organizace se jmenuje Harmónia Palóta a v Budapešti působí již řadu let.

 Později jsme měli možnost navštívit baziliku, která se nachází v centru města a blízko které bylo i naše ubytování. Výstavby Baziliky svatého Štěpána se datuje k 19. století, stavba patří v nejvýznamnější duchovní stavbě v Maďarsku. Římskokatolická bazilika je pojmenovaná dle prvního uherského krále a světce Štěpána I. Následně jsme měli skvělý oběd v restauraci Antré, kde jsme měli možnost také ochutnat pravý maďarský guláš. Po dokonalém obědě nás čekala návštěva historické budovy Parlamentu, která je jedna z nejvýznamnějších a nejrozlehlejších budov v Budapešti.

Pak následoval volný program, díky kterému jsme si mohli podívat na různá zajímavá místa ve městě.

 

Druhý den jsme navštívili organizaci, která se jmenuje Artemisszió. Organizace jejíž snahou je podporovat cizince v Budapešti a pomáhá jim se základními potřebami, nabízí jim jazykové a vzdělávací kurzy, volnočasové aktivity apod. Později následovala prohlídka Muzea krásného umění, ve kterém nás čekala prohlídka krásných děl, které budapešťském muzeum nabízí k shlédnutí.

Na oběd jsme byli v nedalekém Varosliget Cafe s nádherným výhledem na řeku a hrad Vajdahunyad. K obědu jsme měli opět typický maďarský guláš, který byl naprosto skvělý. Spolu s hlavních chodem a dezertem jsme tak měli možnost ochutnat naprosto skvělé typické menu. Po obědě nás čekala návštěva muzea Teroru, které se zaměřuje zejména na časy spojené s druhou světovou válkou. Mohli jsme tak nahlédnout do časů, kdy bylo místní obyvatelstvo ovlivňováno okolnostmi války. Muzeum bylo velmi zajímavé a dozvěděli jsme se zde velké množství zajímavých informací. Večer jsme zakončili v jednom z místních podniků, ve kterém jsme měli naprosto skvělou večeři. Později jsme se pak přesunuli na jednu z vyhlášených ulic plnou nádherných barů a restaurací. Tímto jsme se tak rozloučili s již poslední částí projektu a to ze skvělé Budapešti.

Tímto bych ráda poděkovala vysílající organizaci za možnost účasti na projektu a pořádající organizaci za nádherný program, který si pro nás během těchto dvou dní připravila. 

Martina Kyselá

Možná se ti bude líbit