ANTIDOTE: Alternative Narratives for Tolerance and Intercultural Dialogue to Overcome Stereotypes and Spread Equality — více-fázový: 3. setkání — Kosovo

single-image

Program a akce: program Europe for Citizens, Strand 1 “European Remembrance”, 3. setkání více-fázového projektu.

Místo konání: Prishtina, Kosovo

Termín konání: 19.—22. říjen 2022 (19. 10. = příjezd, 22. 10. = odjezd)

Prosím důkladně si přečtete celkový info-pack projektu

Více o již proběhlých setkáních se dočtete zde: 1. setkání/kick-off meeting v Itálii a 2. setkání v Rumunsku.

Velikost národního týmu: 2 účastníci (ve věku 18+)

Počet volných míst: 0. Můžete se hlásit jako náhradníci.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack a rozpis denních aktivit. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže).  Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku co nejdříve.  

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Kosova (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Hostitelská organizace: Alphabet Formation

Popis projektu:

Project abstract:

In today’s Europe, the extremist or populist movements regularly stigmatize migrants and minorities in their political discourse, amalgamating distinct concepts as well as crisis and migration or terrorism and migration, in order to polarize public opinion. This trend stands in stark contrast to the EU values and aims dedicated to the spread of inter-cultural dialogue by bringing together people of different cultures by giving them the opportunity to participate in common activities.

Europe is experiencing the most significant influxes of migrants in its history. The migration brings diversity and the inter-cultural dialogue is an effective antidote to the spreading of the stereotypes and polarization of the public opinion. These backgrounds create a breeding ground for intolerance and discrimination. It is necessary to act in order to promote diversity, tolerance and the respect of EU values.

Against this, ANTIDOTE’s mission is to take action against regular stigmatization of the migrants and minorities, answering to the need to establish a common ground between different cultures and communities by promoting understanding and interaction.

Our Network, consisting of local authorities, citizens and recognized NGO’s committed to supporting integration, puts great emphasis on education as the antidote to polarization of the public opinion with the aim to teach citizens the value of tolerance with ambition to actively foster the intercultural dialogue so help in avoiding conflict and the marginalization of migrants and minorities.

ANTIDOTE project, with its powerful alternative narratives, will encourage inter-cultural dialogue between EU citizens and migrants, will help to overcome stereotypes by de-constructing processes of stigmatization. It will raise awareness on the richness of the cultural and linguistic environment in EU and promote tolerance, thereby contributing to the development of a respectful, dynamic and multifaceted EU identity.

Focusing on the detection and exposure of trending narratives, disinformation channels and disinformation techniques, the ambitious aim of this project is to try to channel criticism of the EU into positive driver for the European integration in the long run and to help the EU to come closer to its citizen and to increase their resilience.

Možná se ti bude líbit