Connecting for Success — Chorvatsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurzPartnership Building Activity (PBA) – aktivita pro zástupce mládežnických organizací na navázání nových partnerství v Erasmus+ projektech

Místo konání: Samobor, Chorvatsko

Termín konání: 23.—28. červenec 2024

Český tým: 1 účastník (ve věku 18+) = člověk aktivně působící v mládežnické organizaci, který má v plánu požádat o vlastní grant na zorganizování Erasmus+ mobilit(y) pro mládež či pracovníky s mládeží.

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €180 v případě letecké dopravy nebo €210 v případě pozemní dopravy (autobusem/vlakem) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Udruga Impress

Popis projektu:

WHAT IS THE PROJECT ABOUT?

This partnership-building activity aims to strengthen cooperation and enhance capacity-building among organizations working in the youth field, specifically within the framework of KA1 and KA2 Erasmus+ projects.

Participants will engage in collaborative workshops, networking sessions and best practice sharing to foster mutual understanding and to develop frames for new projects to be implemented within following 1-3 years period. PBA will provide a platform for creating sustainable partnerships, promoting innovative approaches, and ultimately improving the quality and impact of youth projects funded by Erasmus+. It will serve as a ground to strenthen cooperation among existing partners and to build up new partnerships with organisations which are still not part of our network.

Content of the PBA will include the following: understanding of Erasmus+ program, non-formal education concept, sharing best practices, needs assessment, development of new project ideas and setting the ground for future cooperation within the frame of accredited and non-accredited projects. One part will be focused on possibilities of cooperation within the frame of KA2 projects. Time table will be delivered in the later phase of preparation.

There will be no any program on travel days, participants are free to arrive/depart at any time they want on 23rd/28th July Program will be implemented from 24-27 July. There will be 4 workshops per day. There will be breaks in between. There will be enough of free time for participants to visit Samobor or Zagreb. Visit to Assciation’s Impress office and youth centre will be organised.

Participants‘ profile:

  • 18+
  • Participants are directly related with the work of partner organizations on regular basis
  • Participants are responsible for implementation of non-formal learning activities and projects as. project managers or coordinators participants have the power to decide on partnerships and all related

Možná se ti bude líbit