ANTIDOTE: Alternative Narratives for Tolerance and Intercultural Dialogue to Overcome Stereotypes and Spread Equality — více-fázový: kick-off meeting — Itálie

single-image

Program a akce: program Europe for Citizens, Strand 1 “European Remembrance”, kick-off meeting více-fázového projektu.

Místo konání: Lucca, Toskánsko, Itálie

Termín konání: 18.—21. říjen 2021

Tohoto kick-off setkání se zúčastnili za ČR tři účastníci. Pro vce informací si přečtěte info-pack. 

Český tým: Kristýna Liptáková, Lucie Olivíková, Lucie Dušková

Report z projektu:

Tréninkový kurz, který pořádala organizace Alphabet Formation, se uskutečnil koncem října v městečku zvaném Lucca. Českou republiku jsme zde zastupovaly celkem ve 3 lidech, přičemž jsme měli šanci se zde potkat s účastníky z Itálie, Portugalska, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Albánie, Rumunska, Polska, Kosova, Severní Makedonie, Chorvatska, Maďarska a Kypru.

Po ubytování se v krásném čtyřhvězdičkovém hotelu jsme měly první příležitost se seznámit s ostatními na večeři, která probíhala v našem hotelu a byly na ní servírovány převážně ryby a těstoviny dělané na italský způsob.

Další den jsme se ráno přemístili do jiné restaurace, kde si pro nás organizátoři připravili prezentaci o tématu projektu, přičemž nejdůležitější a hlavní myšlenkou či dokonce posláním tohoto projektu, je podpora interkulturního dialogu mezi migranty a obyvateli Evropské unie. Díky diskuzím s lidmi z kulturně a jazykově odlišných prostředí občané lépe dokážou pochopit v čem tkví přínos komunikace s těmito lidmi, proč je důležité jim pomoci, jak lze bojovat s předsudky, stereotypy a marginalizací. K těmto diskuzím či jen běžnému povídání si o životě se člověk může dostat díky navštívení či dobrovolničení pro některé organizace, které se taktéž zabývají touto problematikou, a které jsme též měli šanci navštívit. V rámci této prezentace dostal každý stát příležitost představit sebe, svoji organizaci a blíže upřesnit, čím se jeho organizace zabývá.

Po obědě jsme se setkali s paní průvodkyní, která nám ukázala krásy Luccy a pověděla nám nejeden zajímavý fakt o tomto městě. Věděli jste například, že v historickém centru Luccy se nachází věž, na které rostou stromy? Nebo že celé centrum je obehnáno městskými hradbami? Či snad dokonce, že se zde narodil slavný operní skladatel Giacomo Puccini?

Odpoledním programem byla návštěva centra Terra di Tutti neboli země všech, které se zabývá znovupoužitím starých látek či plakátů, rozbitých deštníků a nepotřebných riflových kalhot. Z těchto materiálů se vytváří nové produkty jako např. nákupní tašky, znovupoužitelné roušky, kapsičky apod. Dokonce se zde i renovují židle. Tento projekt začal jako spolupráce tamějších občanů a migrantů, ale nyní se do něj zapojují i učitelé a studenti nedaleké vysoké školy. Při naší návštěvě jsme měli šanci si barevně potisknout nákupní tašku za použití razítek, které byly vytvořeny z odpadu. Tuto tašku jsme dostali jako dárek.

Večer nás už jen čekala vynikající večeře v historickém centru Luccy a nasávání atmosféry italských ulic.

Následující den nás čekal nabytý program, který jsme započali návštěvou recyklačního centra Daccapo, které zachraňuje věci před tím, aby skončili na skládce odpadu, která se nachází hned vedle. Takto zachráněné věci (např. oblečení, nábytek, kola) se zde zrenovují či opravují a potom se dají levně koupit v nedalekém obchodu či se darují chudým. Měli jsme příležitost nahlédnout i do již výše zmíněného obchodu a našli byste zde všechno od obrazů přes skleničky až po obrovského plyšového soba.

Poté jsme se setkali s pracovníky květinářství Agricola Carraia, které zaměstnává migranty, ale také osoby s duševními onemocněními (např. Downovým syndromem). Práce se odvíjí od toho, na co si konkrétní osoba troufne. My jsme viděli pracovníky přesazovat rostliny, zalévat květiny a loupat zrnka kukuřice, z kterých se poté dělá mouka.

V této fázi jsme si potřebovali odpočinout, a proto jsme se vydali do místní restaurace, kde jsme jedli nejlepší lasagne na světě a pochutnali si na vynikajícím tiramisu.

Další návštěva probíhala v ubytovacím centru SAI MSNA (NOSTOS), ve kterém momentálně bydlí 6 migrantů. Tohle centrum je primárně pro osoby do 18 let věku, ale je zde možnost prodloužení v závislosti na konkrétní situaci jedince. Klienti zde mohou využívat služeb psychologů, tlumočníků, sociálních pracovníků, dostávají lekce italštiny a mohou si zde dokonce udělat i řidičský průkaz. Kromě nahlédnutí do tohoto ubytovacího centra jsme také hovořili s některými klienty.

Naší poslední zastávkou byla Agricola Calafata, což je místní farma podílející se na socio-ekonomické integraci duševně nemocných lidí a migrantů. Zde se zpracovávají zbytky jídel či se konzervují potraviny, aby déle vydržely a nezkazily se. Zde jsme dostali pytlík fazolí jako dárek.

Tento nabytý a inspirativní den jsme zakončili několika chodovou večeří, která byla zároveň i naší poslední. Z tohoto důvodu se neobešla bez objímání, vyměňování si kontaktů a potlačených slz. Nám již poté nezbylo nic jiného než se se všemi rozloučit a těšit se na další setkání, které proběhne v Rumunsku.

                                                                                                                            Lucie Olivíková

Možná se ti bude líbit