Don´t waste your waste – Turecko

single-image

Datum konání: 11.2. – 18.2.2008

Místo konání: Ankara – Turecko

Pořadatel: Group Economic – Turecko

Partneři: Řecko, Litva, Česká republika

Účastníci: Petra Němcová, Bronislava Tlachová, Radka Bartošová, Veronika Konečná

Report:

V únoru se EYCB zúčastnilo dalšího mládežnického projektu „Don´t waste your waste“ v turecké Ankaře. Kromě Čechů naši skupinu tvořili Řekové, Litevci a samozřejmě Turci. Jazykem projektu byla angličtina. I jako studenti jazykové školy jsme z toho měli za začátku strach, ale během prvních pár hodin z nás všechno spadlo a od začátku jsme se skvěle bavili. Odcestovali jsme ve složení Petra Němcová (group leader), Bronislava Tlachová, Radka Bartošová a Veronika Konečná.

Jak už název projektu napovídá, bavili jsme se o odpadech, jejich recyklaci a ochraně životního prostředí. Ekologické téma se neslo celým projektem. Environmentální výchova probíhala pomocí prezentací, které si pro nás Turci připravili. Každá skupina dostala za úkol přivést s sebou prezentaci o recyklaci odpadu u nich doma, proto i my jsme si jednu takovou přichystali. Odpadem jsme se také zabývali během tzv. workshopů, kdy jsme se rozdělili do smíšených skupin a debatovali. Po této zkušenosti se česká čtveřice usnesla, že na tom jako stát nejsme až tak špatně, co se odpadu týče.

Součástí byl i výlet do mateřské školky, kde jsme dětem pomáhali zhotovovat výzdobu z použitého materiálu, jako byly například velmi oblíbené rulky od toaletního papíru, igelitové sáčky, brčka z vypitých fruk, sirky a mnoho dalšího. Také my sami jsme si zvelebovali hotelové pokoje výtvory z plastových či skleněných lahví, které po přilepení kousku látky vypadaly jako panenky. Efektivní byly i krabičky na tužky vyrobené z dřevěných kolíků, které zůstaly přes noc na balkoně, aby řádně uschly. Zrovna ten večer ale napadl čerstvý sníh, takže z nich nakonec nebylo nicJ.
Mimo tyto aktivity nechyběly ani četné výlety po hlavním městě Turecka. Navštívili jsme mauzoleum Kemaly Atatürka, kde jsme dokonce narazili na strážníka svého času studujícího u nás v Brně. Zajímavá byla také návštěva lázní. „To si prostě musíte zažít, to nejde slovy popsat“ komentovala pobyt a masáže Veronika Konečná. Každovečerní prezentace národů, které zahrnovaly mimo jiné i ochutnávky jídel a pití, byly opravdu příjemným zpestřením dne. Poznávali jsme také večerní život v Ankaře. Poslední večer jsme si zašli na typickou tureckou vodní dýmku.

Loučení bylo těžké, slza ukápla i těm nejotrlejším. Přesto jsme odjížděli s pocitem skvěle stráveného týdnu, ze kterého jsme si odvezli i spoustu nových přátel!!!

Možná se ti bude líbit