Art is an International Language – Bulharsko

single-image

Termín konání: 14.-21. listopad 2014

Místo konání: Veliko Tarnovo, Bulharsko

Program a akce: ERASMUS+, Key Action 1

Účastníci: Bohdana Andruškivová, Olga Andruškivová, Karolína Kolaříková, Marie Matůšová, Jitka Bohůňková

Group leaderka: A. W.

Účastnící se země: Bulharsko, Turecko, ČR, Polsko a Rumunsko

Report z projektu:

V druhé polovině listopadu se konal v samém „srdci“ Bulharska projekt  zaměřený na umění. Místo konání projektu bylo v malebné  městě, které bylo před Sofií hl. městem Bulharska- Veliko Tarnovo. Projektu se účastnilo cca 30 mladých nadšených lidí z Polska, Rumunska, Turecka a Bulharska. Z organizačního hlediska bylo po celou dobu vše zcela perfektní a do detailu promyšlené. Interkulturní hry, příprava na flashmob (to je blesková zábavná akce, při níž se náhle vyskytne vícero lidí v předem určený čas na předem určeném místě spojených jistou společnou myšlenku (stejné oblečení, chování apod.)Webster’s New Millennium Dictionary of English definuje flash mob jako „skupinu lidí, kteří se organizují na internetu a rychle se shromažďují na veřejných místech, udělají něco bizarního a zmizí). Jeho příprava a provedení byla velmi zábavná a obohacující zkušenost pro nás všechny. Samotný flashmob se uskutečnil na tarnovské základní škole, kterou jsme celou roztancovali. Poté jsme pokračovali do Billy, kde se nám taky podařil a náramně si ho užily. Pestré každodenní aktivity byly doplněny kulturními večery. Dozvěděly jsme se tak mnoho o zemích našich projektových přátel a rovněž jsme samy reprezentovaly Českou republiku.

Prohlídky města, kterému se mimo jiné říká „město carů“ nás velice bavily, poznávat krásy historických památek, zkoušet výborné jídlo, setkávat se s milými lidmi jsme měly opravdu rády. Den odjezdu před naší cestou na letiště jsme si udělaly navíc privátní prohlídku Sofie, která nás taky velice nadchla a uchvátila. Ubytování v hotelu bylo super, pokoje čisté, strava v pohodě, počasí nám přálo, co víc si přát !

Mnoho účastníků již mělo možnost participovat na projektech Erasmus+, ovšem všichni jsme se shodli, že projekt Art is an International Language byl skutečně velmi obohacující, pestrý a jedinečný! Za tým všech účastnic z České republiky tímto velmi děkuji za tento nezapomenutelný zážitek ! Celý týden byla velice zajímavá zkušenost se poznat a pracovat s tolika národnostmi, zlepšovat se v týmové práci, učit se trpělivosti a empatii. Vše jsme zvládly na jedničku, děkujeme EYCB Břeclav za příležitost se jej  zúčastnit a pevně věřím, že se brzy ve stejném složení  potkáme někde v Evropě znova ! Aspoň tak budeme moci obohatit naše dovednosti a zúročit zkušenosti, které jsme na Balkáně získaly. 
Ještě jednou díky ! 🙂

A.W.

 

 

Report z projektu:

V termínu 14. – 21. 11. 2014 jsem přes organizaci European Youth Centre Břeclav vyjela na projekt s názvem Art is an International Language  konaný v nádherném historickém městě Veliko Tarnovo v Bulharsku. Projekt byl zaměřený na umění a zúčastnili se ho mladí lidé z Rumunska, Turecka, Polska, Bulharsko a České Republiky.

Organizátoři připravili velmi zajímavý a atraktivní program, díky kterému se účastníci nejen skvěle bavili, ale hlavně měli možnost poznat rozdílné kultury, především díky ,,culture night“, tedy večerům, kdy jednotlivé národy prezentovali zvyky, gastronomii, památky i lidové tance své země.  Díky interaktivním hrám, jsme se hned první den seznámili s ostatními účastníky a mohli jsme tak navázat nová přátelství, které se samozřejmě při společných akcích v průběhu týdnu jen prohlubovali. Na programu jsme měli také ,,city huntig“, kdy  jsme poprvé mohli navštívit nejrůznější zákoutí Velikého Tarnova, dozvěděli se, co je to bulharský miš-maš a naučili se dětskou písničku v bulharštině. Historii a památky jsme blíže poznali během společné komentované prohlídky města. Hlavním cílem celého projektu bylo zorganizování Flash mobu. Z důvodu deštivého počasí jsme akci uspořádali v základní škole a cílem naší performace bylo narušit konec vyučování a roztancovat co nejvíce žáků, což se nám výborně povedlo.

Kromě mnoha nových přátel mi tento projet dal spoustu nových zkušeností. Poprvé jsem měla příležitost navštívit Bulharsko, vyzkoušet si Flash mob se vším všudy – organizaci, společný trénik a samotné provedení bylo už jen třešničkou na dortu. Jsem tedy nesmírně vděčná za tuto  jedinečnou příležitost organizaci EYCB, protože jsem mohla být součástí velmi kreativního kolektivu a poznat mnoho nových odvětví umění, což jako historička umění oceňuji nejvíce.

Jitka Bohuňková

 

Videa z projektu

Možná se ti bude líbit