Art: tool of environmental awareness — Estonsko

single-image

Termín konání: 22. července – 3. srpna 2013

Místo konání: Rapla, Estonsko

Program a akce: Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastníci: Eva Čechová, Kateřina Kafková, Hana Kafková, Michal Kyjonka, Aleš Grochol,Tomáš Jelínek

Účastnící se země: Estonsko, Česká Republika, Itálie, Turecko

Report z projektu:

Na přelomu července a srpna jsme absolvovali projekt Art: tool of environmental awarness v Estonsku. Kromě šesti českých účastníků na projekt dorazil stejný počet mladých Turků, Italů a Estonců. Jak už prozrazuje název, akce byla zaměřena na téma životního prostředí a zároveň umění jakožto možnosti vyjádření individuálního názoru a přístupu mladých lidí k této problematice.

                V souladu s environmentálním zaměřením projektu se celý odehrával na rodinné farmě uprostřed přírody v blízkosti řašelinišť, jen pár kilometrů od městečka Rapla asi hodinu jízdy od hlavního města Talin. Naše estonská organizátorka společně se svým tureckým asistentem si pro nás připravili řadu aktivit, které odpovídali tématice projektu. Ve skupinách jsme například měli nakreslit vizi našeho ideálního světa, jakousi utopii, nebo jsme každý měli možnost představit jakékoli umělecké dílo, které nás ovlivnilo a je pro nás nějakým způsobem významné. Vrcholem projektu pak byla příprava osvětové kampaně ve skupinách. Jednotlivé skupinky si zvolili témata jako plýtvání vodou v domácnostech a recyklace, lhostejnost vůči ohrožování životního prostředí nebo informační kampaň o současných událostech v Turecku. Po dvoudenní přípravě jsme formou divadelního představení, hudbou nebo anketou představili naší kampaň obyvatelům Raply. Cílem bylo jim zábavnou formou představit důležitá témata spojená se životním prostředím.

                Nedílnou součástí projektu bylo i poznávání Estonska. Podívali jsme se tak na ostrov Saaremaa, do Talinu nebo jsme podnikli výpravu po přilehlých rašeliništích. Velmi důležitým bonusem tohoto projektu bylo možnosti poznat mladé lidí z jiných zemí, dozvědět se více o jejich kultuře, pohledu na svět nebo situaci v jejich zemi.

 

                Ačkoli naše témata nebyla nijak nová a objevná, projekt nás naučil přemýšlet o nich z jiného pohledu, očima jiných lidí, naučili jsme se o nich diskutovat, poznali jsme přístup k problematice v jiných zemích a mimo to zažili spoustu zábavy. Podobné projekty mohu ostatním jedině doporučit.

Eva Čechová 

Možná se ti bude líbit