Back to Nature, Back to Health — Kypr

single-image

Termín konání: 25. srpna – 1. září 2013

Místo konání: Limassol, Kypr

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastníci: Michal Bařina, Marie Přibylová, Lucia Matlová, Helena Volková, Pavel Sládek

Účastnící se země: Kypr, ČR, Řecko, Itálie, Litva & Rumunsko

Report z projektu:

Tento projekt se uskutečnil na ostrově Kypr, konkrétně v hornaté oblasti Troodos. Po poměrně dlouhé ceste starším autobusem z města Larnaca, kde přistálo naše letadlo, nás očekával vysmátý vyšší chlapík. Pochopili jsme, že se jedná o pořadatele, který měl vždy vše perfektně zorganizované. 
 
Ubytovali nás v kompletně zrekonstruovaném kempu s vlastní jídelnou a bazénem. Prostředí bylo úžasné a oslabující srpnové paprsky kyperského slunce byly ještě více rozptýleny vysokými borovicemi, které částečně zakrývaly kemp. 
 
Denně byly připraveny dva odborné bloky, které byly zaměřeny především na vztah člověka s přírodou, globální oteplování, ekologické stopy, návrat k přírodě a řekněme na filozofickou rovinu vztahu jednotlivce či skupiny vzhledem ke svému okolí. Během těchto programu byl kladen důraz na týmovou práci, která všechny členy projektu velmi propojila a zblížila. 
 
Prostor byl také na poznávání místních hor a parku, kdy jsme se vypravili na několika hodinovou pouť místní džunglí. Také jsme navštívili jedno z větších měst – Lemesós a chvíli ulehli na rozpálený písek Lemesóské pláže. 
 
Při společném mezinárodním večeru se sdílely evropské kultury všech zemí, tančily tance, jedly a pily všemožné dobroty a debatovalo na téma rozdílných kultur, kde nemohl chybět lehký duch rivality ve stylu kde se skutečně vyrábí nejchutnější pivo, víno či olivový olej. Při společném obědě připravila každá skupina pro ostatní typický salát. 
 
Veškerá komunikace a aktivity probíhaly naprosto v pořádku a dle subjektivního hodnocení musím uznat, že tento projekt byl jedním z nejlepších vzhledem k vyváženému programu, dále vzhledem k celkovému výstupu, pocitu a zkušenostem, které si každý odnesl a na neposledním místě díky prostředí, které bylo zkrátka „vyladěné“. 
 
Děkuji všem účastníkům za milou společnost, organizátorům za skvělý projekt a také EYCB Břeclav (zejména Janičce), bez které by se zkrátka nic nekonalo. 
 
Pavel Sládek

Možná se ti bude líbit