Be a Change Maker: Developing ResponseAbility for Positive Change – Německo

single-image

Termín konání: 22.-28. květen 2016

Místo konání: Bonn, Německo

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack a post-info-pack (kde najdete veškeré materiály, které se na tomto tréninku použily).

Účastníci: Mária Nemcová, Eliška Horáková, Ivan Puškár, Zuzana Horáková 

Účastnický poplatek (vybírali si samotní organizátoři): €70. 

Účastnící se země: Belgie, Nizozemí, ČR, Portugalsko, Španělsko, Itálie, UK, Rumunsko, Německo

Hostitelská organizace: RootAbility

Report z projektu: 

V červnu ode dne 22.5 do 28.5 jsme se zúčastnili projektu s názvem Be a Change Maker: Developing ResponseAbility for Positive Change v německém Bonnu.

Po celou dobu pobytu jsme byli ubytováni v malebném prostředí nedaleko listnatých lesů v domku na pokojích přibližně po třech nebo čtyřech. Dle mého názoru bylo prostředí vybráno velmi trefně. Působilo na mě velmi uklidňujícím a relaxačním dojmem. Strava byla zajištěna kousek od ubytovaní a byla perfektní. Od švédských stolů na snídani, až po kulinářské zážitky při obědech a večeřích se bylo pokaždé na co těšit.

Po příjezdu do Bonnu jsme měli skoro celý den na prohlídku města. V 18:00 jsme se přivítali a seznámili s ostatními členy naší budoucí posádky. Nejdříve jsem byla velmi nervózní. Čekalo mě sedm dní mluvení anglicky s cizími lidmi. Program byl velmi intenzivní. Den ode dne jsme se postupně dostávali do nitra nás samých a snažili se najít naše obavy a naše sny. Bylo velmi zajímavé pozorovat souznění s naprosto cizími lidmi a sdílet věci, které nesdílíte ani s kamarády. Díky tomu, že se otevírali naprosto všichni, jsem se cítila v bezpečí a nebála se sdílet moje pocity a obavy. Další zajímavou věcí bylo, že jsem si uvědomila, že nezáleží na národnosti. Problémy jsou všude stejné a to byla jedna z mnoha věcí, které mi na kurzu otevřela oči. Můj počáteční skepticismus se změnil na údiv a uznání našich instruktorů (Dominique Verschuren, Lukas Figge), díky kterým jsem se začala více a více začleňovat do skupiny. Nikdy bych nevěřila, že se můžete s někým za tak krátkou dobu sblížit. A když nastal čas odjezdu a loučení, tak to bylo jako loučit se s rodinou.

Všem mohu tento kurz jen doporučit. Naučil mě mnoho věcí a některé z nich se snažím aplikovat každý den. Nešlo jen o to mluvit před cizími lidmi, ale také věřit svým snům a jít si za nimi. O to se také budu snažit. Děkuju moc za tuto příležitost.

Eliška Horáková

Možná se ti bude líbit