Better Ways Better Days — Dánsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Store Klaus, Ganløse, Dánsko

Termín konání: 25. červenec—3. srpen 2022.

Pro více informací si prosím důkladně přečtěte info-pack.

Hostitelská organizace: Copenhagen Youth Network

Český tým: Eva Gotalská (GL), Barbora Říhová, Jakub Janča, Oskar Klíma, Lukáš Kapinus

Report z projektu: 

Projekt s názvem Better Ways, Better Days se konal v termínu 25.7. – 3.8. Náš tým z Česka se v Dánsku poblíž Kodaně setkal s dalšími týmy z Polska, Chorvatska, Řecka, Itálie a Turecka. Organizaci zajišťovala dánská organizace CYN (Copenhagen Youth Network).

 

Na místo jsme dorazili jako první, takže jsme si ve skautské kabině, kde jsme na týden bydleli, mohli vybrat nejlepší místa na spaní. Hned první večer jsme se začali seznamovat s účastníky z jiných zemí. Hlavní organizátor Heresh nás přivítal a v úvodním proslovu nám řekl základní pravidla a jak projekt bude probíhat.

 

Hlavním tématem projektu byl turismus, udržitelnost a celkově ekonomický stav zemí. Každá země měla krátkou přednášku o těchto tématech vzhledem k jejich zemi, což možná zní nudně, ale ve skutečnosti to bylo hodně zajímavé. Často byly součástí programu také “energizery” – česky bych to nazvala asi pohybovky – hry, které vás mají rozhýbat a připravit na nějaký delší vážnější program. Během programů jsme často měli za úkol vymyslet nějaký produkt, který jsme pak měli odprezentovat. Díky těmto programům jsme se museli zamýšlet nad tématy projektu, například jak udělat turismus více udržitelným. Hlavním výstupem naší práce byl trailer na danou oblast ve které jsme se nacházeli, a který jsme dělali na pozadí druhé poloviny týdne.

 

Částí dne, na kterou jsme se všichni těšili (mimo jídlo, které bylo výborné, a ke kterému se taky náš tým jako správní Češi vždy dostal jako první) byly Intercultural nights, kdy každý večer měla program jiná země. Nechyběly drinky, jídlo, ani národní tance. Při dánské noci se dokonce organizátoři předvedli se strojem na ledovou tříšť. Během týdne nechyběly ani výlety do okolí – navštívili jsme místní les, Kodaň, kde jsme měli víceméně celý den volný program a pláž u místního jezera Fureso. 

 

Týden byl zakončen pěkným programem, kde jsme si vzájemně se všemi účastníky psali na papír na zádech milé vzkazy, takže si každý odvezl kousek atmosféry projektu s sebou. Všechno uběhlo hrozně rychle a nikomu z nás ani nepřipadalo že máme za sebou 9 dní v Dánsku plných zážitků a seznamování se super lidmi. Myslím, že pokud byl někdo před projektem nervózní nebo skeptický, tento projekt ho určitě přesvědčil o tom, že tyto projekty určitě stojí za to a dají člověku hodně.

                                                                                                         Barbora Říhová

Možná se ti bude líbit