Beware! Blue Whales Are Everywhere! — Rumunsko

single-image

Termín konání: 8.-17. květen 2018

Místo konání: Buzau & Sarata Monteoru, Rumunsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přečtete si info-pack a rozpis denních aktivit 

Facebook

Videos: 

Účastníci: Jana Ruzhová, Antonín Juřík, Mikuláš Novotný, Filip Dvořák

Group leader: Monika Kosová 

Účastnický poplatek (vybírali si ho samotní organizátoři): €25/účastník

Hostitelská organizace: As. Hair Redivivus Buzau 

Účastnící se země: Kypr, ČR, Estonsko, Itálie, Litva, Makedonie, Rumunsko 

Report z projektu:  

 

Projekt pořádala organizace Hair Redivivus sídlící v Buzau nicméně větší část projektu se konala v penzionu v lázeňské vesničce Monteoru.

V den příjezdu jsme se setkali s vedoucím projektu Toleou v Bukurešti, kde jsme si společně s ním a dalšími účastníky prošli centrum města a pak se přesunuli na nádraží kde na nás čekal autobus. Po asi dvouhodinové cestě jsme byli na místě. Ubytování i pracovní prostory byli v pensionu “Casa cu Tei”. Velice hezké ubytování v pokojích pro 2-3 osoby. Jídlo také velice dobré. Pro workshopy jsme měli k dispozici společenskou místnost a pro vlastní práci na projektu všechny společné prostory pensionu.

První den jsme se seznámili s průběhem projektu. Seznámili s dalšími účastníky pomocí řady icebreakers a energizers. Večer jsme se pobavili krátkými představeními o známých stereotypech zemí, ze kterých pocházeli účastníci. Všechny si získala presentace Rumunů, který nebáli zobrazit i ty nejpalčivější stereotypy známé o Rumunsku.

V následujících dnech jsme rozebíraly téma kyberšikany pomocí workshopů a týmových projektů. Také jsem porovnaly situaci v našich zemích. Hlavním výstupem našeho projektu byl krátký film, plakát a divadelní představení. Pro práci na těchto úkolech jsme se rozdělí do tří skupin po asi 15lidech.

Dva večery jsme měli intercultural night, kde jsme presentovali typické české pokrmy. My jsme měli řadu druhů sušenek, chleby s paštikou, becherovku, kofolu. Vše mělo velký úspěch. Jeden večer byl také věnován rumunskému večeru, který byl vynikající. Čekala nás široká paleta nejrůznějších rumunských potravin. Nejdříve jsme měly talíře studené kuchyně s uzeninami, zelinou a ajvarem. Jako hlavní chod byly „sarmale“ (plněné zelné závitky) a různé druhy grilovaného masa.

Po cestě z Montenoru do Buzau jsem se navštívily bahenní vulkány což je v Evropě unikátní jev.

V Buzau jsme společně povečeřeli a pak strávili večer objevováním města. Druhý a zároveň poslední den byl určen prezentaci našeho divadelního představení o nebezpečných jevech na internetu, které bylo na způsob „forum theater“ kde mají diváci možnost vstoupit do děje a změnit průběh představení. Myslím, že naše divadlo mělo úspěch. Například pro mě bylo toto divadlo velice zajímavá zkušenost, kterou si rád zopakuji.

Na závěr dne a celého projektu si pro nás Tolea připravil velice pěknou farewell party. Rezervoval pro nás sál v jedné z restaurací, kde pro nás byla pizza, pivo a dokonce i DJ.

Celý projekt se nesl ve velmi přátelské atmosféře. Poznali jsme řadu zajímavý lidí z různých zemí Evropy. Vedoucí projektu Tolea je velmi schopný organizátor a milý člověk.  

Antonín Juřík

Možná se ti bude líbit