Breaking gender barriers through Youth Work: A Quest 4 Equality – Arménie

single-image

Breaking gender barriers through Youth Work: A Quest 4 Equality – Arménie
Termín konání: 3.-11. červen 2017

Místo konání: Jerevan, Arménie

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz pro pracovníky s mládeží

Přečtete si info pack

Účastnický poplatek: €60 (vybírali si ho samotní organizátoři)

Účastníci: Dominik Zábelka, Petra Rychlíková

Hostitelská organizace: Armenian Progressive Youth NGO (Arménie) a Nicola Arts (Velká Británie)

Účastníci se země: ČR, Arménie, Bělorusko, Gruzie, Maďarsko, Itálie, Lotyšsko, Moldavsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Španělsko, Ukrajina, Velká Británie, Turecko

Report z projektu:

Díky mezipřistání v Kyjevě se nám cestování prodloužilo o jeden den, kdy jsme měli možnost prozkoumat hlavní město Ukrajiny a jeho nejvýznamnější památky. Jedná se celkem pěkné místo plné ortodoxních kostelů. Atmosféra je nicméně ovlivněna tragédií na Majdanu z roku 2014, kdy při demonstraci zahynulo 106 lidí.

Po příletu do Jerevanu jsme začali poznávat lidi patnácti národností a dva projektoví dobrovolníci nás vzali do města, kde jsme navštívili například obrovské schodiště Yerevan Cascade s výhledem na celé město a v pozadí i mohutný Mt. Ararat – více než 5 km vysoká horu v Turecku.

Následujícího dne začal program, který by počas celého projektu velmi nabitý. Na můj vkus bylo věnováno málo prostoru pro seznamovací aktivity, ale vzhledem k náročnosti tématu tréninkového kurzu to bylo opodstatněné. Zabývali jsme se problematikou LGBTQ komunity, nerovnosti pohlaví, feministickými hnutími, typy násilí (přímé, strukturální, kulturní). Navštívili nás zástupci organizace „Pink Armenia“, kteří nám pověděli své životní příběhy. Navštívili jsme Women Crisis Centre, účastnili se prezentací a debat ohledně gender issues v Arménii.

Během programu na hotelu jsme vykonávali různé aktivity, od workshopů, manifestů, hraní rolí, diskuzí, až po prezentování gender issues v naší zemi.

Bohužel pro problémy nerovnosti pohlaví v ostatních zemích nebylo až tolik času, většinou byl kladen důraz na situaci v Arménii, která je fakt zlá. Jedná se o patriarchální stát (toto slovo jsem naposledy slyšel v dějepisu na střední škole během učení se o středověkých dějinách), v němž má žena doslova roli matky, vychovávající dítě a starající se o domácnost. Nedostávají prostor se svobodně rozhodovat o své budoucnosti, kariéře, či dostávají mnohem menší mzdy na stejných pozicích než muži.

Každé ráno bylo shrnutí předchozího dne, popsána agenda pro další den, večer jsme podávali zpětnou vazbu v rámci reflection groups. Organizátoři byli vysoce inteligentní, schopní a zajímaví lidé. Většina účastníků jakbysmet. Jen se tam našlo pár jedinců s velmi špatnou znalostí jazyka – zejména reprezentanti některé z postsovětských republik. Proto byla ruština často slyšet.

Intercultural night je na každém projektu jednou z nejzajímavějších událostí, nicméně udělat ji v jednu noc pro všech 15 zemí bylo velkým oříškem jak pro míru koncentrace při prezentacích, tak pro játra všech účastníků.

Ubytování bylo velmi fajn, i když mě mrzelo, že plavecký bazén nebyl zrekonstruován a napuštěn vodou. Ostatní mě v něm aspoň postříkali šampaňským a vínem během oslav mých narozenin.

Jídlo bylo chutné, coffee pauzy také nechyběly, česká parťačka Petra byla úžasná, a dohromady jsme utvořili mezi lidmi oblíbené duo, které reprezentovalo Českou Republiku na úrovni.

Děkujeme moc za možnost účastnit se tohoto projektu, z něhož si odvážím spoustu nových vědomostí nejen z oblasti problematiky pohlaví, ale i obecných informací o Arménii i dalších zemí, spoustu kamarádů, a hlavně zážitek na celý život, kdy jsem 8.6. zažil své nejlepší narozeniny mého života. 

                                                                                                                                                                                          Dominik Zábelka

Možná se ti bude líbit