Cleanovci — Chorvatsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání výměny mládeže: 24. červen—2. červenec 2022

Místo konání: Vinkovci, Chorvatsko

Pro více informací si prosím důkladně si přečtete info-pack.

Hostitelská organizace: Association for creative and sustainable development KOR, Croatia

Účastnící-se země: Bulharsko, ČR, Severní Makedonie, Maďarsko, Rumunsko, Chorvatsko

Český tým: Eliška Suková (GL), Jaroslav Koďousek, David Zajaroš, Adéla Spěváčková, Eliška Brotánková

Report z projektu: 

Projekt s názvem Cleanovci se konal 24. 6. až 2. 7. v Chorvatsku, v malebném městečku Vinkovci, v srdci Balkánu. Projektu se účastnili lidé ze šesti států, jmenovitě z Česka, Maďarska, Bulharska, Rumunska, Chorvatska a Severní Makedonie. Celkem nás bylo kolem třiceti účastníků. Bydleli jsme v příjemném hostelu, v kterém jsme měli zajištěnou i stravu. Na místo jsme se my, čeští účastníci, dopravili Flixbusem – cesta trvala kolem 17 hodin, avšak nakonec to rozhodně stálo za to!

Program projektu byl cílen na rozvoj myšlení v oblasti ekologické tematiky. Po úvodních aktivitách na poznání se uvnitř skupiny jsme začali diskutovat význam fast fashion a jeho vliv na společnost a přírodu. Skrz pestré semináře a workshopy, kdy jsme si například zkoušeli vytvořit marketingový plán pro námi vymyšlenou pizzerii, jsme se dopracovali až k tvorbě vlastního eko brandu – Cleanovci. Vyvrcholením projektu byla tvorba udržitelných produktů ze starých textilií, které jsme doplnili o štítky s informací o ekologických dopadech produktů. Tyto výtvory jsme následně prezentovali na místní události obyvatelům Vinkovci.

Z organizačního hlediska probíhal projekt dobře, jednotlivé moduly byly jasně strukturované a dodržoval se časový harmonogram. Vyhovovalo mi, že jsme měli dostatek volného času, který jsem využil na poznávání městečka Vinkovci – několikrát jsem projel město na kole, navštívil jsem aquapark, muzeum, navštívil několik restaurací. Mimoto jsme měli v půlce projektu i jeden volný den, který jsme mohli strávit dle svých preferencí. Většina skupiny vyrazila k jezeru, já s Davidem (taktéž z ČR) jsme vyrazili do nedalekého většího města Osijek. Z tohoto projektu si tedy odnáším nejen nové poznání o ekologii, ale též i mnoho zážitků z Chorvatska.

Projekt Cleanovci jsem si vybral proto, že mě zajímala ekologická tematika, chtěl jsem se podívat do jiného státu a procvičit angličtinu. Toto všechno se mi splnilo, a navíc jsem se seznámil s mnoho skvělými lidmi. Proto tento projekt vřele doporučuji všem budoucím zájemcům!

                                                                                                                                  Jaroslav Koďousek

Možná se ti bude líbit