We Are Business Pioneers for Social Innovation — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Sarata Monteoru & Buzau, Rumunsko

Termín konání: 11.—21. březen 2024

Český tým: 4 účastníci (ve věku 16—23 let) + 1 group leader (ve věku 18+)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack a rozpis denních aktivit. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

U tohoto projektu si samotní organizátoři budou vybírat účastnický poplatek ve výši €5/účastník.

Hostitelská organizace: Hair Redivius Buzau

Popis projektu:

The aim of the project is to increase the entrepreneurial potential of unemployed young people and NEET for initiating and developing social businesses

Objectives:

  1. strengthening the creative and entrepreneurial spirit for unemployed and NEET for starting social businesses
  2. developing for unemployed young people and NEETs of new personal, civic, digital and entrepreneurial skills
  3. increasing the capacity of youngsters to capitalize on innovative entrepreneurial ideas by building and be prepared for implementing “social entrepreneurship business plans”

The methodology is based on non-formal education methods including presentations, debates, role play, theater, storytelling, entrepreneurship education etc. The project activities will be preparation, introduction, getting to know each other, workshops in plenary and teams, outdoor activities, intercultural evenings, visits, reflection and evaluation according to agenda. Final products expected: a collection of social entrepreneurship business plans and a magazine with conclusion from the activities.

What should you prepare:

  • research about social entrepreneurship in your community/country – concept, interest, statistics, legislation, support programmes from government or other stakeholders
  • be prepared to propose games, energizers, activities for free time or for our workshops
  • as we want to use as less plastic as possible please bring with you your own coffee/tea cup or mug and a bottle/recipient for water
  • for intercultural evening you have to bring some traditional food and drinks and to be ready to teach us a song or a dance. ATTENTION !! There is not possible to use kitchen for cooking (because of regulations about safety and hygiene ) so bring dry things,… you can prepare short and easy meals that can be done without oven like salads etc…if you need some ingredients like vegetables, oil, salt, regular spices, bread etc. we can provide them…

Možná se ti bude líbit