Choose Your Freedom — Lotyšsko

single-image

Termín konání: 6.-14. dubna 2013

Místo konání: Sigulda, Lotyšsko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 4.3. tréninková kurz

Účastníci: Eva Harťanská, Dominika Matějová, Nikola Kořínková, Michal Bernát, Martin Zahradník (GL)

Report z projektu:

Na letišti v Rize jsme čekali asi půl hodiny, než jsme si všimli, že venku kousek od nás se formuje skupinka mladých lidí. Neváhali jsme a zeptali se jich, zda jdou také na projekt Choose your freedom. Odpověděli souhlasně. A naše interakce, alespoň s pár participanty. Nečekali jsme dlouho a přijel pro nás autobus, který nás zavezl na okraj Siguldy, přímo k našemu ubytování. Ubytování bylo krásné. Byl to dřevěný dům nebo taková chata, uvnitř rozměrná s příjemným interiérem. Za pozemkem byla louka či pole, pod tlustou vrstvou sněhu. Po levé straně pak bylo menší jezero a o kousek dál začínal les.  Chata byla tedy v klidném prostředí.

První den jsme hráli různé „ice-breakingy“ a „teambuildingy“.Bylo to velmi účinné, i když některá jména se ještě chvíli pletla. Ještě další jeden den jsme dělali „ice-breaking“. K tomu se už ale přidal i „energizer“. Po tomto už jsme měli přednášku o Human trafficking. Po přednášce jsme se dělili do skupin, různými kreativními způsoby. Každá skupinka dostala jedno téma na vypracování. Výsledek práce jsme poté prezentovali.  Takovýchto úkolů jsme během projektu měli několik.  Ovšem velmi zajímavé činnosti byli například simulační hra, která měla svůj skrytý hlubší význam, „creative workshop“ , „making a game“ a „making postcards“. Výsledek „making postcards“ možná spatří i ostatní státy Evropy. Výtvory z „creative workshop“ viděli žáci jedné škol y v Rize, kde jeden z organizátorů měl přednášku o Human Trafficking a které jsme se všichni zůčastnili.(…) Zakončením „pracovního“ dne byl feedback. Poté následovali „intercultural evening“  nebo prezentování „participants organizations“.

Měli jsme možnost strávit půl dne v Siguldě, kám jsme šli pěšky. Do centra Siguldy to bylo asi 30 minut chůze, my však šli ještě dál do areálu s lanovkou. Tou jsme se svezli přes údolí, do krásného parku.(…) Další, celý, den jsme byli v hlavním městě, v Rize. Zde jsme navštívili muzeum, poté jsme si Rigu mohli prozkoumat sami. Večer jsme měli zajištěnou večeři v jedné z místních typických restauracích. Kde se později dalo i trochu zatancovat, a to tradiční lotyšské tance na tradiční lotyšskou hudbu.
Celých devět dnů bylo super. Ostatní účastníci byli příjemní a přátelští. Organizátoři měli naplánovaný skvělý program, který dokázal zaujmout a nenucenou cestou nás naučil dost o Human Trafficking. I co se týče stravy, se o nás dobře starali. Jídlo bylo chutné, vesměs místní kuchyně. Navíc po každém obědu jsme dostali jejich tradiční moučník. A během dlouhých hodin práce a her na nás čekal vždy „coffeebreak“, který přinesl spoustu ovoce, sladkostí, čaje a kávy.(…)
Lotyšsko bylo moc krásné, i když chladné a zasněžené. V průběhu pobytu se vystřídalo sněžení s deštěm, déšť se sluníčkem a jasná obloha s ranní mlhou.

Dominika Matějová

Možná se ti bude líbit