CLARO! Challenge Labels & Appearance… Reach Out! — Řecko

single-image

Program a akce: program Erasmus+ Mládež, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání (APV i výměny mládeže): Thessaloniki (Soluň), Řecko

Termín konání APV (= přípravné předprojektové setkání národních zástupců každého týmu): 15.—17. říjen 2021. APV se zúčastnil jeden účastník a group leader (GL) za každou nár. skupinuÚčastník a GL se pak zúčastní i samotné výměny mládeže v prosinci.

Termín konání výměny mládeže: 17.—23. prosinec 2021 

Pro více informací si prosím důkladně si přečtete info-pack.

Účastnící se země: Řecko, Portugalsko, ČR, Turecko

Hostitelská organizace: Youth Empowerment Center (Řecko) & CAAB – Centro Cultural e Recreativo de Aguada de Baixo (Portugalsko)

Český tým: Alena Aichlmanová (GL), APV, Filipp Lomakin (APV), Sarah Horáková, Jindřich Hemelík, Jan Pilka, Georgy Mezhuev, Michal Ozga, Tereza Kahounová, Alexej Petečel, Kristýna Kubičková, Julie Moravcová, Samuel Horák

Brožura z projektu: Brochure_CLARO

Report z projektu: 

MÍSTO BALENÍ DÁRKŮ PROJEKT V ŘECKÉ SOLUNI 

Soluň, místo odkud k nám přišli slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj. Místo, na kterém jsme společně s dalšími 48 účastníky prožili krásný předvánoční čas od 17.12 do 23.12. 2021 na projektu Erasmus plus s názvem CLARO (Challenges Labels & Appereance… Reach Out!) podporovaném Evropskou únií. 

Diskriminace a rasismu si můžeme v dnešní době všímat každý den. Ať už jsme ale velcí nebo malí, ať máme světlou nebo tmavou pleť, ať máme rádi kluky nebo holky,… Všichni jsme samozřejmě odlišní, ale v hloubi duše stejní. Důležité je nepřemýšlet nad stereotypy a nesoudit knihu podle obalu. Každý se můžeme stát tím, čím chce a přesvědčit společnost, že na to má! 

Projektu se zúčastnilo Řecko, Česká republika, Turecko a Portugalsko, proto bylo velice zajímavé porovnávat kulturní rozdíly v jednotlivých zemích. Člověk si po týdnu s tak skvělými lidmi uvědomil, že pomoc potřebuje každý a naší úlohou je být empatičtí a dělat ostatní kolem nás šťastné. 

Pro mě byl projekt v Řecku prvním, kde jsem český tým zastupovala jako Group leaderka, tudíž jsem měla na starosti část programu a přípravu na denní aktivity. Nemohlo to ani lépe dopadnout. Tak pracovitou českou skupinku jsem si ani nedokázala vysnít, natož představit. Sešli jsme se všichni s dobrodružným duchem a touhou za poznáním a cestováním, takže témata byla u každodenní večeře jasná. Kam se vypravíme příště. Až mi přijde vtipné, že musím letět přes půlku Evropy, abych se potkala s lidmi z mé země, se kterými si připadám tak svá. Už u prvního setkání jsme se shodli, že nám připadá, jako bychom se znali celý život a to je pro mě podstata života. Obklopovat se lidmi, kteří nás motivují a posouvají dál. 

Je mi ctí, že jsem se tohoto projektu mohla zúčastnit a reprezentovat Českou republiku ve světě. Věřím, že jsme se jako tým neviděli a nepracovali naposledy, protože výsledky naší píle jsou úžasné. Jsem vděčná za podmínky, které mi poskytla má střední škola Gymnázium Velké Pavlovice a má organizace EYCB. 

Smysluplné věci je potřeba podporovat. A tohle má smysl. Děkujeme za vaši podporu! 

                                                                                                                     Sarah Horáková

Možná se ti bude líbit