Culture of Dialogue: part II – Srbsko

single-image

Termín konání: 8.-15. květen 2017

Místo konání: Kikinda, Srbsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím přečtete si infopack První část tohoto projektu proběhla v březnu a více se o 1. části tohoto tréninku můžete dočíst zde. 

Účastníci: Vlasta Šámalová

Hostitelská organizace: Kulturno-Istorijsko Udruženje Čkanski Dobošari

Účastníci se země: ČR, Slovensko, Srbsko, Polsko, Bulharsko, Kosovo, Rumunsko, Makedonie, Albánie, Turecko, Litva

Report z projektu:

Tréninkový kurz Culture of Dialogue: part II – Srbsko se konal ve dnech 8.-15.5.2017 ve městě Kikinda v severní části Srbska. Toto místo nebylo vybráno náhodou. Jedná se o oblast, kde žijí vedle sebe v souladu Srbové a Maďaři. Projekt probíhal na okraji města v loveckém hotelu. Ubytování jsme byli v malých dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím. Vybavení bylo více než skromné. Pouze postele a malá skříňka s TV. Tu jsme ale za celou dobu se spolubydlící ani nezapnuly. Stravování probíhalo v přízemní velké restauraci a bylo velmi dobré. Servírované obědy i večeře byly často až o 4 chodech.

Projektu se zúčastnili zástupci těchto zemí: ČR, Slovensko, Srbsko, Polsko, Bulharsko, Kosovo, Rumunsko, Makedonie, Albánie, Turecko, Litva. Dohromady téměř 30 účastníků. Pro mě bylo překvapení, že celkem výrazně převažovali muži.

Projekt byl zaměřen na Kulturu dialogu. Probíhal ve formě různých workshopů, přednášek a praktických cvičení. Pro mě byly zajímavé informace zástupců jednotlivých zemí o situaci v oblasti ekonomiky, školství, zdravotnictví, politiky Tyto subjektivní názory bych jinak neměla možnost slyšet. Vyrazili jsme i do centra města Kikinda, abychom zjišťovali, jaký je život mladých lidí a jaké mají možnosti. Všichni se stěžovali na nezaměstnanost. Plánují odejít ze Srbska a to nejlépe do Německa popř. do Skandinávie. Škoda, že těchto aktivit s kontaktem s místními obyvateli nebylo víc. Také mě mrzí, že jsme vlastně neopustili za celý týden město Kikinda. Docela ráda bych se podívala i po okolí.

Pro mě osobně byl projekt přínosný a je škoda, že za ČR jsem byla jedinou účastnicí.

Děkuji vysílající organizace EYCB i hostitelské organizaci ze Srbska za rychlou a bezproblémovou komunikaci.

                                                                                                                                                                                          Vlasta Šámalová

 

Možná se ti bude líbit