CLARO: Challenge Labels & Appearance…Reach Out! — Portugalsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 17.—23. červenec 2021

Místo konání: Águeda, Portugalsko

Počet volných míst: 6

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Prosím důkladně si přečtete info-pack.

Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do: 16. června

Tento projekt je multi-fázový. Dva účastníci českého týmu se zúčastní i CLARO výměny mládeže jako group leadeři české skupiny. Výměna mládeže se bude konat v termínu 17.—23. prosinec 2021 v Thessaloniki, Řecko. Této výměně mládeže předchází APV (přípravného předprojektové setkání), také v Thessaloniki, Řecko v termínu 4.—6. září 2021. Více o APV zde (č. 5). Group leadeři české skupiny se zúčastní jak APV, tak samotné výměny mládeže.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €360 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Portugalska (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: CAAB – Centro Cultural e Recreativo de Aguada de Baixo

Věkový limit pro účastníky: 18+

Účastnící-se země: Portugalsko, ČR, Řecko, Turecko

Popis projektu:

One of the biggest challenges that Europe faces nowadays is related to the peaceful dialogue between different cultures, mainly those coexisting in the same country, city or community.

In fact this dialogue is often problematic, mostly in relation to ethnic minorities, refugees and migrants who, in any territory, as a minority, are given a lower and weakened space in the dialogue, being expected of them that they make the whole effort of «including» themselves.

Thus, it is essential to act within the dominant culture so that inclusion and dialogue between peers are assumed on an equal footing, eye to eye. It is not enough for official discourse to be inclusive when in reality, in everyday life, in spontaneous interactions, veiled discrimination remains, the clear notion of superiority in those who are part of the dominant culture.

It is important to train youth workers and institutions – with knowledge, tools and strategies – to act in their community among young people and to assume themselves as actors of change; it is essential to enable young people to understand their behaviour in relation to diversity and how they often contradict their discourse and promote micro-aggressions.

Only through this double intervention do we believe that we are capable of promoting social change in our society: through the conscious, intervening and denouncing role of both social institutions and youth.

Objectives:

 1. Systematize the concepts of Invisible Discrimination, Inclusion, Microaggressions and Hate Speech;
 2. Empower youth workers to create meaningful methodologies based on non formal learning;
 3. Create 4 methodologies that raise awareness to those issues;
 4. Promote cooperation among youth workers and a safe space for sharing good practices in the field;
 5. Capacitate youth organizations to become better support systems for Youth;
 6. Develop citizenship, active participation skills and social awareness among youth workers;

Participants‘ profile:

 • …is above 18 y.o.;
 • …is a youth workerorinterestedin being one;
 • …is part of the involvedcommunities/organizations;
 • …IS available tobe part of the whole project;
 • …is interestedin the topic ofdiscrimination andracism;
 • … interestedin meeting other youth workers;

Contents to be addressed during the TC:
a) Invisible Racism/Discrimination;
b) Inclusion;
c) Microaggressions and Hate Speech

Contents to share in the TC by each national group (to be prepared BEFORE the training course):

 • a) Community profile (minorities, social groups, concrete examples of inclusion/exclusion in their community),
 • b) Profile of the young people of their community (interests, hobbies, initiatives).

  As it is visible it is essential the selection of motivated participants as they are going to be responsible for the creation of methodologies during the TC and their experimentation in their local communities during the local sessions. Bear in mind that the participants selected should be available to develop local sessions with young people in their own community the months prior to the Youth Exchange.

Možná se ti bude líbit