Climb into Youth Work: Fostering Community and Connection through Outdoor Education and Climbing — Španělsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz pro zkušenější lezce: only for people with climbing experience and the ability to climb on rock 5 level minimum, including lead climbing

Místo konání: Nigüelas, Španělsko

Termín konání: 15.—24. březen 2023

Český tým: Jakub Hlahůlek

Hostitelská organizace: Lernlabor Berlin

Report z projektu:

Projekt začal příletem do Malagy 15.3., kde nás organizátoři vyzvedli na letišti a dopravili do starší tradiční Španělské vily ve Vesničce Niguelas. Sešlo se zde 18 účastníků ze 6 různých zemí, různých věkových skupin a lezeckých dovedností ale všichni sdíleli jedno, vášeň pro lezení a poznávání nových kultur.
 
Má největší obava, že projekt bude příliš teoretický a člověk si pořádně nezaleze, byla vyvrácena hned první den, kdy po dopolední kontrole veškerého vybavení a zopakování základní teorie lezení, jsme již po obědě šlapali k první skále asi půl hodiny do kopce od ubytování. Z celkových 9 dnů jsme nakonec lezli 7. 
 
Skála byla úžasná, skvěle zajištěná, nebyla lámavá ani neklouzala, do toho jsme měli velmi profesionální instruktory jak ze strany organizace tak i externí místní lezeckou instruktorku Rochio, která s námi byla celý týden a poskytla nám nejenom rady, zkušenosti a TOPa k jednotlivým skalám, ale také doporučila, které cesty jsou nejkrásnější, či jsou jsou lehčí/težší než se zdají a sama s námi vždy s úsměvem na tváři zalozila.
 
V průběhu týdne jsme se setkali s dalšímy lezci z jejího okruhu a zkušnost byla vždy nezapomentulená. Ať už během metodických workshopů, např. lezení vícedélek, slaňování, rušení cest atd., či možnost prohlédnout si old school výbavu a poslechnout příběhy jejího otce o tom, jak se lozilo před několika dekády. Vrcholem bylo seznámení se s druhým nejlepším slepým lezcem na světě, kterého jsme nejenom měli možnost pozorovat při lezení, ale také si následně zkusit lézt se zavázanýma očima, pouze dle pokynů jistícího partnera. 
 
Během projektu jsme navštívili zhruba 5 různých lezeckých oblastí a výhledy byly vždy velkolepé, ať už se jednalo o skály s výhledem na Granadu, s výhledy na moře, či neskutečně velkou plochou stěnu, kterou jsme nazvali „Španělský El-Cap“.  Lan, expresek či dalších pomůcek bylo vždy dostatek, brali jsme si pouze osobní výbavu. Díky obrovské rozmanitosti lezců – našli se začátečníci, kteří doposud lozili pouze na umělé stěně, ale i profíci, kteří lezli 15 let a cvakali 7b cesty, si našel každý to své a mohl využívat schopností zkušenějších lezců. 
 
A jak probíhal čas, strávený mimo skály? Každý večer nám nějaký stát uvařil výbornou večeři, po které jsme usínali za zvuků zpěvu a kytary naších učástníků. Některé večery jsme šli do barů po okolí, či restaurací po cestě, ochutnat i čerstvé místní mořské plody. 
 
Během dvou odpočinkových dnů jsme navštívili přírodní prameny, okoupali se v moři, degustovali víno v místním vinařství a zrealizovali spoustu workshopů na témata jako Joga, Slack-Line, Movement workshop, či jak zrealizovat podobný projekt. 
 
Na závěr nás organizátoři odvezli zpět do Malagy, kde jsme strávili poslední dva dny při západech slunce, poslechu pouličních umělců a vůně Sangrie. 
 
Tento lezecký projekt nikdy nezapomenu a můžu doporučit všem milovníkům tohoto sportu i samotného Erasmus+. 
Gracias
 
Jakub Hlahůlek

Možná se ti bude líbit