Co-make – Contact making Seminar for EVS Organisations – Turecko
Termín konání: 10.-17. leden 2017
Místo konání: Istanbul, Turecko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: contact making seminar (tj. seminář na navazování vztahů mezi mládežnickými neziskovými organizacemi, které mají akreditaci vysílat EVS dobrovolníky). EVS = European Voluntary Service
Prosím pročtěte si info pack
Účastníci: Miroslava Menšíková, Irena Menšíková
Hostitelská organizace: Turkiye Avrupa Vakfı
Účastnící se země: ČR, Bulharsko, Rumunsko, Makedonie, Chorvatsko, Itálie, Portugalsko, Řecko, Estonsko, Švédsko, Polsko, Slovensko, Velká Británie, Turecko
Report z projektu:
Na poslední chvíli jsem měla možnost zúčastnit se semináře „Contact-Making Seminar“ v tureckém Istanbulu. Do Istanbulu jsem odletěla společně se svou sestrou, pro nás obě se mělo jednat o první projekt, tak jsme byly zvědavé, co můžeme čekat.
Měly jsme pár komplikací s odletem, protože kvůli sněhové bouřce v Istanbulu nebylo jisté, jestli vůbec odletíme. Nakonec byl náš let jen o nějaké tři hodiny opožděn, ostatní účastníci museli několikrát čekat na nový let. Cesta z letiště byla celkem dlouhá, ale organizátoři ji skvěle vysvětlili a s pomocí ochotných Turků, kteří nám po cestě radili, jsme dorazily na místo, do útulného hotelu Otel Family. Ten se nacházel hned u Marmarského moře a po ránu nás tak čekal krásný výhled na rozbouřené moře a východ slunce.
Celý týden byl velice dobře zorganizován. Seminář byl, jak napovídá název, zaměřen na navazování stabilních partnerství mezi organizacemi, které se zaměřují na tréninkové kurzy, výměnu mládeže a mobilitu EVS. Během prvních dní jsme se věnovali podrobnějšímu vzdělávání ohledně mobility mládeže obecně a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých a nových informací. Navíc program probíhal záživnou formou, tvořili jsme například prezentace ve skupinách, předváděli divadlo, kreslili nové poznatky a přitom se učili. Na začátku každé sekce organizátoři zahájili „energizer“ a krátkou hrou nebo tancem jsme se probrali a nastartovali na nový program.
V pátek jsme dostali celý den volno, obvykle prý bývá jen odpoledne, ale vzhledem k tomu, že jsme se nacházeli daleko od centra Istanbulu (asi 2 hodiny cesty), tak nám organizátoři dali celý den na vlastní program.
V neděli a pondělí jsme se zaměřili už na konkrétní navazování kontaktů mezi organizacemi, jedno celé odpoledne jsme věnovali programu „organization fair“, což bylo něco jako trh organizací, kde každá mládežnická organizace měla své místo a ostatní ji mohli navštěvovat a dozvědět se, zda by pro ně byla vhodným partnerem a případně si vyměnili kontakty. Zábavnou a poučnou formou jsme tak splnili hlavní cíl semináře.
Velice oceňuji fakt, že nám organizátoři proplatili náklady už během kurzu. Hned druhý den si od nás vybrali všechny palubní lístky, jízdenky na vlak a hromadnou dopravu a na konci týdne nám předali obálky s proplacenou částkou. Celkově hodnotím organizaci semináře velmi dobře, bylo to pro mě velké překvapení, protože jsem delší dobu v Turecku žila a zvykla jsem si na to, že organizace není jejich nejsilnější stránkou :).
Otel Family byl velice příjemný hotel, i díky ochotným zaměstnancům. Jen první dva dny byla na hotelu docela zima, protože začali topit až den před naším příjezdem (hotel bývá přes zimu zavřený, protože se nachází v oblasti, kde se jezdí hlavně v létě). Za to se nám organizátoři omluvili a sami uznali, že to byla jejich chyba, že měli dát hotelu vědět dříve a do příště jsou poučeni. Krásný výhled na Marmarské moře ale vše vykompenzoval.
Na semináři se setkala opravdu zajímavá skupina lidí všech možných národností a povah, vycházeli jsme spolu velmi dobře a navázali jsme nejen „profesní“ kontakty, ale i nová přátelství a slíbili si, že se s mnoha účastníky potkáme znovu, nejlépe na nějakém dalším zajímavém projektu.
Irena Menšíková