Termín konání: 5.-12. červenec 2018
Místo konání: Alicante, Španělsko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Přečtete info-pack a shlédněte fantastické projektové video zde: https://www.youtube.com/watch?v=ZNVxsfFKMdE&
Účastníci: Jana Kohoutová, Lucie Kadlecová, Helena Tunysová, Jakub Haman
Hostitelská organizace: Sal Fuera
Účastnící se země: Bulharsko, ČR, Dánsko, Estonsko, Řecko, Litva, Palestina, Srbsko, Španělsko, Turecko
Report z projektu:
Pracujete s mládeží a je vám více jak 23 let? Umíte k tomu anglicky a máte týden času a moře energie? Pak jste se mohli účastnit jako jeden ze tří vyslanců České republiky projektu Creativity Boost for Young Workers, který se konal ve dnech 5.7.-12.7.2018 ve španělském Alicante.
Kdo tam byl, mohl si pořídit 29 kamarádů – zastoupeno bylo totiž 10 zemí a z každé vyjeli 3 účastníci. A s kým jsem se mohla skamarádit já, když jsem byla jednou ze tří z České Republiky?
S mladými lidmi z Palestiny, Litvy, Lotyška, Řecka, Srbska, Dánska, Španělska, České Republiky…
Asi každý, kdo pracuje s mládeží, dříve nebo později přijde do bodu, kdy bude chtít načerpat nové poznatky, dobít baterky či se jen tak pobavit o tom, jak se to dělá jinde. A to všechno nám tento kurz kreativity splnil beze zbytku.
Díky mezinárodnímu týmu ze španělské organizace Sal Fuera ve složení Tomas /Španělsko/, Marina / Maďarsko/, Diana / Srbsko/, Eva / Španělsko/ jsme se mohli přesvědčit, že ne na všechny Španěly sedí pravidlo „maňana“. / Jen pro vysvětlení – maňana znamená ve španělštině zítra a Španělé toto slovo používají, pokud prokrastinují, tzn. odkládají věci na zítra, kdž se jim je zrovna nechce dělat/. Tomas s Marinou jako hlavní organizátoři byli vždy všude na minutu přesně a vzorně připravení.
A že aktivit nebylo málo. Vše bylo rozděleno do několika bloků. Začínali jsme tak, jak je ve Španělsku zvykem, v 10 hodin. Po 1,5 hod aktivit byla krátká přestávka, poté zase blok 1,5 hod. Odpolední blok měl také 2x 1,5 hod plus půl hodiny reflexe k tomu. No a po večeři od půl 9 do 10 hod byl ještě blok poslední, takže kdo si myslel, že se pojede do Španělska rekreovat, tvrdě se přepočítalJ V 10 hod pak byl ještě skoro každý den dobrovolný mezikulturní večer ve španělské hospůdceJ
Program byl opravdu dosti náročný – učili jsme se nejen, jak zahnat nudu u teenagerů, jak vytvořit koláž, jak kreativně používat barvy, jak používat fantazii při psaní, ale také jak vytvořit projekt pro teenagery včetně toho, jak ho odprezentovat. Jeden den jsme my sami účastníci nabídli ostatním něco, co bychom je mohli naučit. Já konkrétně jsem měla miniseanci s tipy a triky, jak bezpečně a relativně levně cestovat.
A co konkrétně jsem se tam naučila já? Jako absolutně nejstarší účastnice / 2/3 účastníků bych věkem mohla dělat maminku/jsem mnohokrát musela vystoupit ze své komfortní zóny, zakusit opět pocit, že jsem součástí super kolektivu a jako pedagog jsem se na týden opět musela vcítit do role studenta, kdy dav ovládal někdo jiný. Takové chvíle by měl zažít čas od času každý, kdo pracuje s mládeží, aby si uvědomil, že jednou býval i na druhé straně bariéry.
Tímto bych velmi ráda poděkovala české vysílající organizaci European Youth Center Břeclav a španělské pořádající organizaci Sal Fuera za úžasný kurz.
Helena Tunysová