ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Místo konání: Ommen, Nizozemí
Časový rozvrh této výměny mládeže:
- Přípravné předprojektové setkání (Advance Planning Visit = APV): 22.—25. březen 2024.
- Online assignments
- Výměna mládeže: 22. duben—3. květen 2024, Ommen, Nizozemí
- Zorganizování místních aktivit (v ČR): v termínu od května do 15. července.
Český tým: 4 účastníci + 1 group leader
Přečtete si info-pack.
Hostitelská organizace: Synchro Foundation
Report z projektu:
Projekt, celým názvem Creative crossroads se konal na krásném místě jménem Ommen v Holandsku. Od 22. dubna až do 3. května jsme se měli možnost seznámit s více než 50 lidmi z různých států.
Celkem se projektu zúčastnil 10 států – Bulharsko, Litva, Polsko, Slovensko, Sev.Makedonie, Řecko, Česko a poslední domácí z Holandska.
Jak už nám název napovídá celý projekt byl soustředěn hlavně na naší kreativní stránku a překonávání našich překážek – ,,křižovatek”. Každý den jsme měli workshopy. Workshopy pořádali jednotlivé skupinky ze svých států, a mohli si ho vytvořit jak chtěli. Na každém workshopu jsme pracovali s našimi vnitřními pocitami, emocemi, učili se různé kreativní metody a jak se vypořádat s vlastními překážkami, kterým každý v životě čelíme. Na začátku projektu jsme si také vytvořili naši Reflection hub – skupina se kterou jsme každý den dělali naší reflexi, co se nám za ten den povedlo a co se nám líbilo či nelíbilo. 2x za celý pobyt jsme měli také interakci s místní kulturou a místními, kdy jsme šli do městečka Ommen a měli jsme plnit různé úkoly. Jeden den to bylo na King’s day – den kdy oslavují narození krále, všechno je oranžové a jsou velké slavnosti. Na našem ,,to do” listě bylo například : ochutnej tradiční holandské jídlo, zazpívej si s místními holandskou písničku atd. Bylo to opravdu zábavné a také bonding co se týče skupiny ve které jsme byli. Každý večer jsme měli Intercultural nights, byly to večery plné poznávání ostatních státu. Poslouchali jsme tradiční písničky, tancovali tradiční tance a také ochutnávali tradiční jídlo.
Celé dva týdny jsme bydleli v sdílené budově Olde Vechte, která se nacházela mezi místními baráčky a všude obklopující nádhernou přírodou. Pokoje jsme si mohli vybrat sami a s kým budeme bydlet také. Po celou dobu projektu jsme měli vegetariánskou stravu, což pro některé mohla být výzva už ze začátku. O připravení jídla se nám starala skvělá Afroditi, která nám všem vytvořila neskutečný zážitek co se týče poznávání nových chutí.
I přestože to byly dva týdny naučila jsem se toho opravdu moc. Poznala spoustu nových lidi, se kterými jsem stále v kontaktu a chceme se navštívit. Veškeré zkušenosti jsem si přenesla do svého života.
Celý tým z organizace Synchrofoundation byl naprosto skvělý. Profesionální, ale zároveň přátelský přístup nám všem vytvořil celý projekt jako neskutečný zážitek. Také musím dát velké díky koordinátorce Janě Parolkové, která byla vždy nápomocná a pomohla mi opravdu s mnoho problémy.
Jsem hrozně vděčná že jsem měla tuto možnost na projekt vyjet a určitě bych to doporučila každému.
Viktoria K.
Reporty z místních aktivit týmu:
-
PART
I presented my presentation in my English class at school. I had prepared a presentation with key points, but I mostly spoke. First, I introduce Erasmus + project opportunities I talked about general and practical information. Then I explained EYCB what it is, where to find it and the requirements to participate. I demonstrated where to apply and what do you have to accomplish to get to the project. I also detailed aspects of the project itself, including travel reimbursement, budget options for green travel, and more. Next, I discussed the concept of crossroads and its meaning, along with the artistic methods we used.
I continued by explaining Olde Vechte accommodation, common rules and how the system works, also our chores we had to do, and how much fan it was doing it with your reflection hub. Then I focused more on the activities. Explaining energizers we did and the artistic workshops we participated in.
I shared my funny stories about King’s day and our interactions with locals. But mostly how much fun we had together and how we bond on a certain level with everyone. I also talked about cultural nights. What we prepared for ours and Slovak night. I showed them videos of dance we did and how much excitement we had during these cultural nights
I presented our workshop in public and discussed our group’s involvement. At the end of my presentation I talked about Youth pass, it’s qualities and other relevant details.
The presentation went well and I received positive feedback. My classmates were curious and engage. I wasn’t nervous at all and I truly enjoyed it. J All the links to Synchro’s website and social media I shared to our team on Teams.
2. Part
My workshop was more focused on the mindfulness and self-awareness . I put some relaxing music while explaining the activity. Firstly, I divided my classmates into a random pairs. I invited them to say to the other person one thing them like about them and one thing they don’t like about them and why. Expressing these positive and also negative opinions were crossroads to mostly everyone.
Next I gave each person one string, two sheets of papers and an envelope. The string symbolised their safe space, which they arranged around themselves as they preferred. On the first sheet of paper I asked them to draw their,, lifetime river”. Reflecting on their life’s journey, including their ups and downs and expressing these experiences on paper.
Some of them expressed it with more passion. Some on them were really emotional about it.
On the second sheet of paper I invited them to write a letter to their future self. Ask their future self questions that are really curious about. Also describing their current life situation. After completing the letter, they exchanged it with their partner and decided when they would like to receive this letter back in the future.
3. PART – FEEDBACK
I asked my classmates to give me a feedback. What they liked about my workshop and what they didn’t like. My friend Linda wrote me a message quote : ,, The first part was really great. At the beginning we were shy and didn’t want to talk to the other pair. But after we cross the crossroad we found a good connection between us and talked pretty much about everything we like about them and what we don’t. I had a good time with Pája (my other classmate). The second part was quite emotional for me personally, because I went through a really bad things when I was a child. But when I express it, it helped me to understand what I have right now and that I can be very proud of myself. I really enjoyed it. Iam looking forward to go to Erasmus + and it inspired me a lot. Thank you.“
Viktorie
Po projektové místní aktivity (Aneta, Doubravka, Lucie a Nela):
V rámci Erasmu+ jsme s naším týmem (Aneta, Doubravka, Lucie a Nela) zorganizovali program na skautskou schůzku, která vycházela z našich zkušeností z youth exchange “Creative crossroads”. Program probíhal v skautském oddíle v Řevnicích ve skupince asi 10 skautů a skautek ve věku 12-15 let. Celá akce probíhala venku na zahradě skautské klubovny a trvala dvě hodiny.
Cílem schůzky bylo zejména ztrávit společně pohodové odpoledne, utéct ze stresujících životů a naladit se na vlastní emoce a prožívání skrze různé formy umění. Hned na začátku došlo na krátké představení se navzájem a pár informací o Erasmus+ projektech. Po krátkém energizeru proběhla první aktivita – tanec se zavázanýma očima na hudbu a vedení druhými a následně meditace zaměřená na prožívání v různých částech těla. Své prožitky z programu skauti a skautky poté zaznamenali na velký papír s obrysem jejich těla. Měli tak možnost všechny emoce i pocity ve svém těle přenést na papír. Skautstvo bylo velice kreativní, použili nejrůznější techniky (malování, koláže, přírodniny, kreslení, básničky) a celý proces si užívali v pohodové atmosféře. Na závěr proběhla krátká reflexe také formou kreslení, zpětná vazba a rozloučení. Program hodnotíme jako povedený, skauti a skautky se aktivně zapojovali, plnili úkoly a program jsme si společně užili.