Creative Methods for Intercultural Learning in Youth Work — Litva

single-image

Program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Vilnius (Musninkai), Litva

Termín konání: 19.—25. červen 2022

Pro více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.

Hostitelská organizace: Musninkai rural community

Fotografie z tréninkového kurzu: zde

Český tým: Martina Kyselá, Kristýna Pelclová, Lucie Dušková

Report z projektu: 

Tréninkový kurz, jenž pořádala organizace Musninkai rural community, se odehrával v hlavním městě Litvy (Vilnius) ve dnech 19.—25. červen 2022. Hlavním tématem byly kreativní metody pro mezikulturní vzdělávání, kterého se zúčastnilo Španělsko, Itálie, Estonsko, Maďarsko, Turecko, Rumunsko a Litva, včetně nás. Z každé země odcestovali na tento projekt 3 účastníci, kteří následně prezentovali zvyky, jídlo a zajímavosti své země. To následovalo v pondělí (tedy hned první den našeho tréninkového kurzu), kdy byl takzvaný mezikulturní večer, který nám umožnil bližší seznamování s účastníky, ale také ochutnávání typických jídel, sladkostí a alkoholu z každé země.

Ve středu nás čekal velice zajímavý výlet, kdy jsme opustili hlavní město autobusem a směřovali směr Kernavé, jež nám nabídla krásnou typickou přírodu této země. Jak je známo, Litva je zemí kostelů, a tak jsme samozřejmě navštívili kostel i v tomto městě. Mohli jsme projít přívětivou zahradu, kterou kostel vlastnil a také si poslechnout pověsti k různým sochám a místům od našich litevských účastníků. Nezůstali jsme však pouze v Kernavé, navštívili jsme také centrum mládeže v městě Širvintos. Zde nás čekalo překvapení, lekce hraní na africké bubny, což jsme si moc užili. Po asi hodině tohoto hudebního zážitku jsme měli připravené hry po děti z centra. Večer následovala cesta zpět do hotelu, kde nás čekala večeře, ostatně jako i snídaně s obědem každý den. Jídlo a ubytování (většinou po 3) bylo naprosto v pořádku, vše bylo čisté a přijatelné. Ve čtvrtek odpoledne jsme měli volné odpoledne, což jsme využili ke zkoumání města. Slečna z Litvy, jež se také projektu zúčastnila, nás ochotně provedla a také jsme navštívili místní restauraci, kde jsme neodolali tradičnímu jídlu a pití.

Zbytek dní, kdy jsme celé odpoledne od půl 10 a celé odpoledne do půl 7 byli zaneprázdněni programem ve středisku nedaleko našeho hotelu (asi 7 minut chůze), hráli hry a diskutovali o různých tématech. Často jsme pracovali sami, ale i ve skupinách a ve dvojici. Když bylo potřeba, měli jsme k dispozici psací potřeby (různé fixy, pastelky a tak dále). V sobotu nás čekal odlet a tak jsme se museli rozloučit, což pro nás nebylo vůbec lehké, byť jsme spolu strávili pouze týden. Na projektu jsme byla skvělá parta lidí a dobrý kolektiv.

Chci poděkovat všem lidem, co se zúčastnili projektu, protože mě naučili spousty věcí, a to jak pohledy na svět z jiných kultur, jídlo, hodnoty, ale také různé zajímavosti, co vás překvapí, když se podíváte dál, než jen na hranice České republiky.
Dále chci poděkovat organizaci za možnost zúčastnit se projektu, protože si takovou zkušenost ponesu do života.

                                                                                                                                                   Kristýna Pelclová

Možná se ti bude líbit