Better Together — Španělsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Puente Genil, Cordoba, Španělsko

Termín konání: 24.—31. říjen 2023

Český tým: 2 účastníci/pracovníci s mládeží (ve věku 20+

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €360 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Asociación Europa 2020

Popis projektu:

This project focuses on a training program for youth workers in three key fields: the facilitation of European and international youth work projects, leadership skills, and organizational management skills. Over 6 days of intensive work, youth workers from diverse countries will convene in Puente Genil, Cordoba, Spain.

Why this project?

With „Better Together,“ we aim to train 27 young, active leaders from rural areas, carefully selected by youth organizations. Our goal is to extend the opportunity to participate in the Erasmus+ program to young people residing in rural areas, inspiring a multiplier effect through training that empowers them to organize exchanges in their own local communities.

Participants‘ profile:

  • Youth workers, project managers, NGO coordinators, and young individuals actively engaged in youth work.
  • Age: 20 and above.

Challenges and Needs:

In rural communities, the outflow of youth remains a pressing issue. Youth migration decisions are influenced by various factors, including geography, social environment, infrastructure, social services, accessibility, local labor markets, and social networks.

Often, the best course of action for young people is to leave for better educational and job prospects, which presents a challenge for European policymakers. Agrarian and deindustrialized regions differ significantly in opportunities for young people compared to prosperous „consumer rural areas“ or rural regions with diversified service industries.

We are committed to addressing this challenge by focusing on young leaders from rural areas who aspire to be more active in  their local communities and tap into the opportunities offered by the Erasmus+ program. We recognize that there is still much work to be done to engage young people from rural areas in European projects.

There are thousands of enthusiastic young leaders eager to showcase their talents, develop as active European citizens, and contribute to European integration, intercultural dialogue, solidarity, and tolerance. Our approach is grounded in the principles of Participation and Inclusion.

Možná se ti bude líbit