More in YOU — Itálie

single-image

Termín konání: 21.-28. října 2012

Předprojektová návštěva (APV): proběhla v termínu 5.-7. října a zúčastnila se jí group leaderka české skupiny Martina Dvořáková. 

Místo konání: Falcone, Itálie

Účastníci: Hana Petránková, Libor Mišurec, Lenka Hávová, Jakub Henčl, Martina Dvořáková (GL)

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Report z projektu:

 

Projekt More in you se uskutečnil v malém městečku Falcone na severním pobřeží slunného italského ostrova Sicílie. Konal se ve dnech 21. října až 28. října 2012. Na projektu bylo celkem 30 účastníků ze 6 zemí – Česká Republika, Chorvatsko, Bulharsko, Litva, Švédsko a pořádající Itálie. Z každé země po pěti účastnících.

Časový rozvrh dne nebyl vždy stejný, protože jsme v úterý a ve středu jeli na výlet a tak byl program jen dopoledne, ale jinak náš běžný den vypadal následovně. Ráno od 9 hodin byla snídaně, poté jsme se přemístili na radnici, která byla cca 4 km od místa ubytování. Do 13 hodin jsme pracovali a poté se přesunuli na oběd do restaurace vzdálené asi 2 km od radnice. Po obědě pokračoval program na radnici cca do 17 hodin, pak byl volný čas a večeře v restauraci od 19 hodin. Večery jsme buď měli volné, nebo se konaly tzv. culture night, kde účastnické země prezentovali svou kulturu, nabízely k ochutnávce své národní pokrmy atd.

Tématem projektu byla především nezaměstnanost mladých lidí, speciálně absolventů vysokých škol. Vždy si na konkrétní téma připravila program některá z účastnických zemí. Program byl různorodý, ale většinou se nejprve prezentovalo dané konkrétní téma (např.: jak vylepšit svůj životopis, podnikání, vliv státu na nezaměstnanost) ještě během prezentace probíhala diskuze a pak se členové rozdělili do týmů a společně pracovali na úkolu, který vymysleli prezentující. Účastnické země si připravili své téma kvalitně, ale očekával bych větší zapojení se do vedení aktivit ze strany pořádající země – Itálie.

Ubytováni jsme byli v pokojích po dvou nebo třech a nic nám nescházelo. Zejména se mi líbilo, že bydlení bylo hned u moře, takže jsme často trávili volný čas na pláži. V areálu bylo venkovní posezení, které nám sloužilo jako společenská místnost pro večerní aktivity.

Projekt hodnotím celkově pozitivně. Všem se nám na Sicílii velmi líbilo a užili jsme si spoustu zábavy. Já osobně se už těším, až vycestuji na další.

Libor Mišurec

Možná se ti bude líbit