Inspire — Social Innovation & Leadership — Dánsko

single-image

Termín konání: 12-25. listopad 2019

Místo konání: Slettestrand, Dánsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Pokud máte zájem o více infrmací ohledně tohoto projektu,  prosím důkladně si přečtete info-pack a rozpis denních aktivit

Hostitelská organizace: Intercollege

Účastnící-se země: Bulgaria, Lithuania, North Macedonia, Czech Republic, Italy, Romania

Účastníci českého týmu:  Mateusz Klimek, Vendula Donátová, Tereza Horká

 

Report z projektu: Inspire – Social Innovation & Leadership – 12-25. listopad: Slettestrand, Dánsko

 

 V listopadu roku 2019 jsme měli možnost vyjet na projekt INSPIRE – Leadership and Social Innovation, který se konal v Slettestrandu v Dánsku. Projekt byl určen lidem, kteří mají zájem být aktívní jako pracovnicí s mládeží tzv. „youth workers“. Naše česká tříčlenná skupinka se setkala 13.11. v Aalborgu, následně nás vyzvedl autobus, který byl zařízený organizátory projektu ze společnosti InterCollage. Spolu s většinou účastníků z jiných zemí jsme dorazili do resortu, kde jsme byli ubytování a kde také se konal celý tréninkový kurz. Kromě nás Čechů se projektu zúčastnili lidé z následujících zemí: Itálie, Bulharsko, Litva, Rumunsko, Severní Makedonie, Dánsko.

První dopoledne jsme se věnovali seznámení mezi sebou pomocí různých „name games“ Vytvořili jsme seznam „Hopes, Fears nad Contribution“ ,na kterou každý mohl napsat to, co od projektu očekává, z čeho má strach a čím může přispět. Odpoledne jsme celou skupinou vyšli na procházku po okolí, mohli jsme si užít krásné počasí a při tom se více poznat s novými přáteli. Následující den na úvod nám byla představena v prezentaci Evropská Unie a projekt Erasmus+. Dozvěděli jsme se, strategii EU ohledně mladých lidí a jaký je smysl Erasmus+. Později po obědě proběhl první  workshop, na kterém jsme probírali „ Civic Engagement“ (občanská  angažovanost).  Workshopy a semináře se staly naší každodenní aktivitou, probíhaly v denní místnosti („activity room“), která byla pro nás tak akorát a nic nás neomezovalo v našem vzdělávání.

Trenérem, který nás školil po dobu celého kurzu, byl sympatický Aliaksej z InterCollege. Scházeli jsme se po snídani v 9 dopoledne, následně nás čekal seminář na dané téma. V polovině workshopu jsme vždy měli nárok na krátkou pauzu (káva, čaj, svačina..), tak abychom byli do oběda hotoví s prací. Po obědě jsme si mohli vyzkoušet naše nové znalosti v praktickém cvičení. Na příklad v den workshopu na téma „Social Entrepreneuship“ (sociální podnikání) si každý mohl v praktické části vyzkoušet navrhnout vlastní sociální podnik. Ten, kdo se pustil do více detailní práce, mohl využít rad a nápadů ostatních a dopracovat svou myšlenku do realizovatelného výsledku. Kromě „Civic Engagement“ a „Social Entrepreneuship“ probíranými tématy byly „ Innovation“, „Coaching“, „Facilitating team dynamics“, „Leadership“, „ Problem Solving“, „ Goal Setting“, „Effective Planning“ a „Partnership“. Kvalita všech seminářů byla vysoká, všichni jsme se něco naučili.

Večerní program byl různorodý. Měli jsme volný čas pro sebe, ten kdo byl unavený, si mohl odpočinout. V areálu resortu se nacházel bazén, sauna či posilovna, které jsme mohli volně využívat.  Později večer se všichni scházeli v „activity room“. Hrály se deskové hry, zpívalo se karaoke, občas se promítl film. Spolu s kámoši při pivku/hořké čokoládě jsme trávili příjemný čas, což je také důležitý účel projektu – mezinárodní integrace. Co se týče jídla, bylo výborné! Kuchyň resortu nám chystala švédské stoly třikrát denně. Každý se nasytil podle svých potřeb.

Nechyběla „Intercultural night“. Každý účastník představil krátkou prezentaci o své zemi a nabídl tradiční pokrm, pak se tančily národní tance. Během pobytu se nám taky naskytla příležitost navštívit město Aalborg, kde jsme kromě prohlídky města měli možnost se inspirovat práci sdružení UNYA Denmark.

Po dvou týdnech se vytvořil skvělý kolektiv, poznali jsme zajimavé lidi, kteří inspirovali nás a my zase je. Ale jak to už bývá, uteklo to jako mžik oka. Večer  24.11. jsme si se slzy v očích řekli poslední Sbohem. Následující den nás už čekala jenom dlouhá, náročná cesta domů. 

Absolvovaný projekt byl skvělá zkušenost!

Mateusz Klimek

Možná se ti bude líbit