Creative Physical Activities as a Tool of Youth Work — Polsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 27. květen—4. červen 2022

Místo konání: Lądek-Zdrój, Polsko

Účastnící se země: Chorvatsko, Kypr, ČR, Řecko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Severní Makedonie, Polsko, Portugalsko, Slovensko, Španělsko

Hostitelská organizace: Cirkus La Bulle & Društvo CIK

Český tým: Martin Zeman, Antonín Müller

Report z projektu: 

Sešli jsme se na týden v malé polské vesničce v Polsku nazývající se Ladek-zdroj. Všude kolem jen lesy. Ubytování bylo ve vile, kde se pořádají svatby, takže ve srovnání s jinými projekty, tohle byl velký luxus. 

Co se týče jídla, snídaně a večeře fungovaly ve formě bufetu a oběd byl servírovaný jako hlavní chod, polívka a někdy i dezert. Menší zklamání byl fakt, že porce byly převážně vegetariánské. To by nebyl zas tak velký problém, nicméně značná část  vegetariánských jídel pozbývalo potřebné nutriční hodnoty jako třeba bílkoviny :), takže člověk se musel najíst hlavně na snídani. Kvalita jídel však reflektovala ubytování a také ve srovnání s ostatními projekty tohle byl velký luxus. Dokonce jeden večer pro nás byla uspořádána grilovačka. Celkově tak jídlo bylo dobré. 

Poslední dny nám byla zpřístupněna i sauna a v kombinaci s blízkým potokem to byly opravdu zážitky. 

Téma projektu bylo neobvyklé, vzato ale zajímavé. Byl nám představen koncept sociálního cirkusu, že podle jednoduchých hravých aktivit, můžeme řešit různé skupinové problémy. Líbilo se mi, že většina programu byla praktická a tak jsme neseděli jen v kroužku a vedli diskuzi, které se účastní jen hrstka účastníků. Takových chvílí bylo jen pár. Například diskuze o inkluzi mi přišla, že k ničemu nevedla a že jen pár lidí zmínilo svůj názor a ostatní jen poslouchali. Možná to byl účel, ale moc se v něm neviděl smysl. Jinak jsme se ale učili žonglovat, točit talíře, ale taky dost kousků z akrobacie. Většina aktivit byla opravdu jednoduchá a pokud si člověk chtěl vyzkoušet složitější zkoušky, už si to musel s organizátory domluvit sám. 

Projekt jsme zakončili krátkým vystoupením pro lokální školku a první stupeň základní školy, což bylo na Erasmus projekt velmi netradiční, ale byl to skvělý nápad a myslím, že si to většina z nás velmi užila. 

Kolektiv na projektu byl opravdu skvělý. Byli zde účastníci snad z 10 zemí – zajímavý koncept, místo větší skupiny z jedné země, spíše malé skupinky z více zemí. Byly zde tak účastníci z baltských zemích jako je Lotyšsko a Litva, z vnitrozemí jako je Slovinsko, Slovensko, Polsko, ale taky z jižních jako je Itálie, Portugalsko a dokonce i Kypr.

Celkově tak myslím, že se projekt velmi povedl a rozhodně všem doporučuji alespoň jednou podobný projekt taky zkusit, je to trošku něco jiného v dobrým slova smyslu.

                                                                                                                    Antonín Müller

Možná se ti bude líbit