There is no limitation, this is your wedding invitation — Turecko

single-image

Datum: 20. 8. – 27. 8. 2009

Místo konání: Sirince, Izmir, Turecko

Partneři: Česká republika, Polsko, Francie

Účastníci: Michal Žižlavský (group leader), Jana Parolková, Lucie Opluštilová, Michal Bartal.

Report: Projekt byl zaměřen na představení různých svatebních zvyků a tradic které se v účastnických zemích dodržují. Svatba zde reprezentovala výraz specifické kultury každé země, účastníci mohli vidět jak se svatební tradice liší a v čem jsou si podobné.
Každá ze zúčastněných zemí také představila svoji zemi pomocí prezentací a samozřejmě ji reprezentovala národními pochutinami a pitím na mezinárodním večeru.

Součástí projektu byla i tradiční ramadánová večeře, výlet do Izmiru, pánové navštívili turecké lázně (hammam). Česká skupina si udělala výlet do Efesu (a pak na izmirské pláže), zatímco ostatní účastníci strávili den plaváním u různých pláží, kam je dopravovala jachta.
Projekt byl zakončen hranou simulací svatby každou národní skupinou před celou vesnicí Sirince. Francouzi předvedli svatbu homosexuálního páru, polská skupina se držela co nejtradičnějšího pojetí svatby, česká skupina zvolila simulaci svatby „z nutnosti“ a turecká skupina nám předvedla národní zvyky od zásnub až po svatbu oficiální i duchovní (legálně neuznávanou).
Protože západ Turecka je velmi proevropsky myslící, žádný kulturní šok se nekonal a to i přes to, že v době projektu byl ramadán. Na pokojích spali kluci i holky a nikomu to nevadilo. Turečtí pořadatelé byli úžasní a pomohli nám s čímkoliv bylo potřeba.

Jana Parolková

Možná se ti bude líbit