The Change Element – Srbsko

single-image

Termín konání: 20.-28. února 2014

Místo konání: Irishki Venec, Srbsko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1.2. tréninkový kurz

Účastníci: Barbora Heresová, Lucie Matyášová

Report z projektu:

Projekt The Change Element se konal na konci února v srbském národním parku Fruska Gora. Hlavním tématem byla Evropská dobrovolnická služba. Během projektu jsme se samozřejmě nejen dozvěděli informace jak si zařídit vycestování na Evropskou dobrovolnickou službu, a to, jak se samotné zařizování (ne)mění při letošním přechodu na program Erasmus+ a ti, co už na EVS (EDS) byli, se s námi podělili o vlastní zážitky a zkušenosti.

Skupinové aktivity i teambuldingové hry se zaměřovaly na problematiky související přímo (i méně přímo) s dobrovolnictvím – jako je samotné vnímání cizích kultur, překonávání komunikačních bariér (nejen jazykových, ale třeba i sociálně-kulturních) a obecně otevřenost a tolerance v komunikaci s druhými. Skupiny, do kterých jsme jako účastníci byli na jednotlivé aktivity rozdělováni, se samozřejmě neustále měnily a to nejen početně, ale i konkrétními členy týmů, což nám všem usnadňovalo vzájemné poznávání se a sbližování se. Například ve svých národních týmech jsme pracovali jen velmi velmi zřídka, což bylo samozřejmě o to zábavnější.

Smyslem celého projektu nebylo jen informačně se obohatit (i když samozřejmě i tento rozměr, jak jsem nastínila, byl důležitý), ale hlavní bylo poznat lidi mnoha kultur, pochopit (resp. ujistit se), že není třeba předpokládat, že jsou mezi námi apriorní rozdíly. Můj důvod, proč jsem na projekt jela, byl hlavně poznávat nové lidi sdílet se s nimi a pokusit se vzájemně inspirovat a obohatit. A proces poznávání samozřejmě nebyl jednostranný, jen orientován na druhé, ale i k sobě sama, a já jsem zase pochopila něco dalšího o sobě. A samozřejmě, pro ty z nás, co rádi cestujeme, nemůžu nezmínit to, jak moc jsem si užila cesty a Srbska!

Lucie Matyášová

Možná se ti bude líbit