Recycle for a Life Cycle! — Turecko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 16.—22. červenec 2022

Místo konání: Aksaray, Turecko

Národní tým: Jiří Hrabánek (GL), Anna Novotná, Daniel Vozňák, Karin Dostálová, Anděla Matějková, Vojtěch Šmerda

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.

Hostitelská organizace: Aksaraycling Youth Initiative

Report z projektu:

Toto léto jsme v rámci projektu Erasmus+ vyrazili do Turecka. Společně s účastníky z Makedonie, Rumunska a Turecka jsme se sešli v městečku Aksaray. Podle místních toto ,,malé“ město má asi 250 tisíc obyvatel a dokonale nám ukázalo místní kulturu bez atrakcí pro turisty. Hostizelská organizace Aksaraycycling Youth Initiative v čele se zkušeným pořadatelem Keremem Sahinem vybrala turecké účastníky, kteří nám byli skvělými průvodci a hlavně kamarády.

 Ubytovaní jsme byli v učitelském hotelu se skvělou paní recepční, která nás pomalu učila turecky a každé ráno čekala na ,,Merhaba Esra!“. V prostorech hotelu se konaly téměř každý den svatby a my jsme na dvě z nich dokonce zavítali! Tančili jsme s nevěstou  a starší paní nás s nadšením učily tradiční tance.

Nicméně téma projektu byla ekologie, konkrétně recyklace. Překvapivě jsme toto téma probrali převážně prakticky, protože jsme na vlastní oči viděli místa, kde se odpad hromadí a třídí, poté se posílá dál k recyklaci nebo dalšímu využití ve firmách. Navštívili jsme také recyklační linku, kde se zpracovávají plasty nebo  čistírnu vody z tamních továren. Všude nás uvítali moc milí lidé, kteří nám pověděli o svojí práci a odpověděli na naše otázky. Upřímně mě velmi překvapilo, kolik toho v Aksaray pro přírodu dělají.

Přes den jsme sdíleli systémy pro udržitelnost z našich zemí a večer jsme navštěvovali tradiční kavárny a restaurace, ochutnali jsme extrémně silnou tureckou kávu, typický kebab, lahmacun, všudypřítomný černý čaj a samozřejmě spoustu sladkostí.

Uprostřed projektu jsme vyrazili na celodenní výlet do Kappadokie, na který se všichni nemohli dočkat. Toto místo je turisticky oblíbené a naprosto chápu proč. Pohled na tyto skalní útvary byl dechberoucí. Prošli jsme podzemní město, město Goreme, Údolí holubů, Ihlara…a snad všechno kolem. To nelze popsat, to se musí zažít.

Aksaray jsme opouštěli s těžkým srdcem, ale museli jsme se rozloučit. Vyrazili jsme na dlouhou cestu a netušili jsme, že zážitky ještě nekončí. Když jsme dorazili do Kayseri, kde je letiště, potkali jsme kluka, který jako jediný mluvil anglicky a poradil nám cestu do centra města. Jelikož tam pracuje v kavárně, vzal nás na jídlo, pohostil nás, provedl městem Kayseri, hradbami, muzeem i mešitou, vyvěštil nám budoucnost z kafe a seznámil s jeho přáteli. 

Myslím, že cílem každé výměny mládeže je hlavně zvýšit povědomí o daném tématu v nás, účastnících, a my ho pak můžeme šířit doma, aniž bychom si to uvědomovali. Prostě jen tím, že mluvíme o našich zážitcích. A těch bylo mnoho. Děkuju za to.

                                                                                                                             Anna Novotná

Možná se ti bude líbit