Model of Youth Religion Tolerance — Gruzie

single-image

Termín konání: 8.-16. září 2013

Místo konání: Rustavi, Gruzie

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1. výměna mládeže

Účastnící se země: Gruzie, Arménie, Turecko, Česká republika

Účastníci: Karolína Kolaříková, Martin Grinvalský, Bohdana Andruškivová, Jitka Knapová, Robert Melicher, Veronika Kovacsová, Matuš Horčik

Report z projektu: 

Na projekt Model of Youth Religion Tolerance jsem se přihlásil z důvodu plánovaného výjezdu na Evropskou dobrovolnou službu, tudíž se nenabízela vhodnější varianta než se poohlédnout po nějaké možnosti vyjet na zajímavý projekt někam do zahraničí. Zapnul jsem tedy svůj postarší noťas a  Google my naservíroval nespočet mládežnických organizací, vybral jsem si Evropské centrum mládeže Břeclav kvůli jejich přehledným stránkám a spoustu různorodých akcí.

Při prohlednutí nabídek mě oslovil projekt Model of Youth Religion Tolerance. Nejsem sice věřící, ale téma mi přišlo atraktivní z pohledu laika a chtěl jsem se o tomto nesporně významném společensko-kulturním tématu dozvědět více. Zamlouvala se mi  představa osobního kontaktu a diskuse s mladými lidmi různých názorů na svět a celkově na život, kterou svou autentičností nezprostředkuje žádná televize.

Projekt se konal v dalekoblízké Gruzii, ve městě Rustavi, která je spíše takovým okrajem metropole země, Tbilisi. Pokud jste někdy zažili pocit, že se na nějakém místě zastavil čas, právě tak na mě Gruzie působila. Krajina se starodávnou historií, puncem zašlé éry Sovětského svazu, známá taky mafiány (které jsem nikde nepotkal) nebo koňakem. Pravda je však taková, že místní lidé jsou k cizincům velice milí. Hlavní město Tbilisi je opravdu nádherné a jsem rád, že jsem měl příležitost navštívit jej několikrát.

Zpátky, ale k projektu. Musím se přiznat, že jsem již dlouho nezažil tak příjemnou, otevřenou atmosféru bezvadných mladých lidí, kteří dokáží hovořit vážně,  hloubavě  o tématu, ale i o pocitech v kontextu s celou zemskou planetou a tvory na ní žijícími a zároveň si užívat legrace, her a každého okamžiku programu, který byl značně vyvážený: aktivity – odpočinek – zábava – poznávání okolí a cestování. Na projektu započalo mnoho přátelských vztahů, které se doposud udržují. Nutno podotknout, že některé vztahy se staly více než přátelskými a to bych už více nerozebíral.

Pro mě osobně byl projekt velkým přínosem, naučil jsem se větší toleranci,  poznal nádech Kavkazu, užil si spoustu legrace a hlavně jsem potkal hodně zajímavých lidí a vlastně každý člověk mi něco předal, čímž se stávám bohatším. Všem doporučuji vyjet na zahraniční projekt, budete mít nezapomenutelné zážitky!

 

Martin Grinvalský

Možná se ti bude líbit