Creative strategies to approach Challenging Youth – Albánie

single-image

Termín konání: 11.-17. srpen 2015

Místo konání: Tirana, Albánie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Nina Matoušková

Účastnící se země: Litva, Malta, Estonsko, Itálie, Albánie, Bulharsko, Kosovo, Makedonie, Řecko, Rumunsko, Srbsko, ČR a Nizozemí

Hostitelská organizace: Richter – the Cultural European Innovators

Report z projektu:

„Creative Strategies to Approach Challenging Youth“ byl trénink organizovaný dohromady holandskou organizací Richter (www.richtereu.com), albánskou organizací CAF/FJA (www.caf-albania.org) a další partnerskou organizací v Pogradci. Konal se v Albánii 11.-17.8. 2015 v rámci programu Erasmus+. 

Během tréninku se potkali dohromady mladí profesionálové a lidé, kteří se zajímají o práci s mladými lidmi, z různých organizací a zemí. Byli zde lidé z Albánie, Belgie, Bulharska, České republiky, Estonska, Řecka, Litvy, Holandska, Rumunska a Kosova. Společně se aktivně podíleli na komplexním procesu učení, sdílení a budování spolupráce a partnerství.

 Trénink byl organizovaný skrze neformální a každodenní způsob vzdělávání, na kterém se podíleli všichni zúčastnění, a také skrze několik workshopů, simulované hry, debaty, diskuze a energizery (krátké hry), které pomáhaly k nalezení strategie, jak používat kreativní přístupy adresované mladým lidem, především těm, kteří mají málo příležitostí. Kromě toho trénink představil také několik příležitostí, které program Erasmus+ nabízí mladým lidem, tím, že vysvětlil jak program funguje a shrnul několik zásadních myšlenek o programu. 

Budování společné sítě mezi organizacemi byl další ze záměrů tréninku. Konalo se několik specifických sezení a workshopů, které daly účastníkům možnost sdílet jejich zkušenosti a dozvědět se, jak se s mladými lidmi pracuje v jiných organizacích. Významnou součástí této části tréninku byl „NGO’s fair/market“, díky kterému se představily čtyři další albánské organizace, které se aktivně věnují práci s mladými lidmi. Ty měly možnost sdílet vlastní zkušenosti s pořadateli a účastníky projektu. 

 

Dalším významným aspektem tréninku byla mezinárodní spolupráce. Díky ní se účastníci naučili lépe porozumět a respektovat kulturní rozdíly. Na konci tréninku měli účastníci možnost vyjádřit zhodnocení celého pobytu a také snahu o vytvoření podobného iniciativy a spolupráce do budoucna.

Nina Matoušková 

Možná se ti bude líbit